Xitoyda kruiz-nazorat nosozligi 490 km xavf tug‘dirdi
Avtomobil soatiga 115 kilometr tezlikda to‘xtovsiz harakatlanib, 490 kilometr masofani bosib o‘tdi. Haydovchi tormoz tizimidan foydalanishga, uzatmani neytral holatga o‘tkazishga va kruiz-nazoratni o‘chirishga bir necha bor urinib ko‘rgan, ammo barcha harakatlari samarasiz bo‘lgan.
Bu haqda Shine nashri xabar berdi. Hodisa Lanchjou – Xaykou tezkor avtomagistralida sodir bo‘lgan.
Yo‘l patrul xizmati nosoz avtomobilni kuzatib, harakat xavfsizligini ta’minlash uchun yo‘lning bir qismini bo‘shatgan. Mashina faqat yonilg‘i tugagandan keyingina to‘xtagan.
Haydovchi voqeadan so‘ng avtomobil ishlab chiqaruvchisi bilan kelishuvga erishganini ma’lum qildi. Kompaniya avtomobil uchun to‘langan mablag‘ni to‘liq qaytarib berish va qo‘shimcha moliyaviy kompensatsiya to‘lashga rozi bo‘lgan.
Kompaniya nomi oshkor qilinmagan. Mazkur voqea zamonaviy texnologiyalar qulaylik yaratish bilan birga, texnik nosozliklar sabab inson hayoti uchun xavf tug‘dirishi mumkinligini yana bir bor ko‘rsatdi.

В Китае неисправность круиз-контроля создала опасность на 490 км
В Китае водитель оказался заперт в автомобиле в течение четырёх часов из-за неисправности системы круиз-контроля. Об этом сообщает Zamin.uz.
Автомобиль без остановки двигался со скоростью 115 километров в час, преодолев расстояние в 490 километров. Водитель несколько раз пытался использовать тормозную систему, перевести коробку передач в нейтральное положение и отключить круиз-контроль, но все попытки оказались безуспешными.
Об этом сообщает издание Shine. Инцидент произошёл на скоростной автомагистрали Ланьчжоу – Хайкоу.
Дорожная патрульная служба сопровождала неисправный автомобиль и освободила часть дороги для обеспечения безопасности движения. Машина остановилась только после того, как закончился бензин.
Водитель сообщил, что после происшествия достиг соглашения с производителем автомобиля. Компания согласилась полностью вернуть уплаченные за автомобиль средства и выплатить дополнительную финансовую компенсацию.
Название компании не разглашается. Этот случай вновь показал, что современные технологии, создавая удобства, могут также представлять опасность для жизни человека из-за технических неисправностей.