Gretsiya tog‘larida yo‘qolgan to‘rt sayyoh halok bo‘ldi
Markaziy Gretsiyada joylashgan Vardusiya tog‘larida Rojdestvo bayrami kuni yo‘qolgan to‘rt nafar piyoda yo‘lovchi qor bo‘roni qurboni bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uch erkak va bir ayolning jasadlari juma kuni kechqurun topilgan. Yong‘in xizmati xodimlari jasadlarni Korakas cho‘qqisi yaqinidagi baland va kirish qiyin bo‘lgan hududda, taxminan 2 000 metr balandlikda aniqladi.
Qutqaruvchilar guruhni kuchli qor bo‘roni olib ketganini tasdiqladi. Hodisa tafsilotlariga ko‘ra, piyodalar sayohatni yaxshi ob-havo sharoitida boshlagan.
Biroq tog‘li hududning o‘ziga xos sharoitlari tufayli ob-havo keskin yomonlashgan. Ularning belgilangan uchrashuv vaqti o‘tib ketganidan so‘ng, guruhning do‘sti xavotirlanib qutqaruv xizmatlariga murojaat qilgan.
Qutqaruv ishlari davom etmoqda. Bir jasad maxsus vertolyot yordamida tog‘dan olib chiqilgan.
Qolgan uch jasadni xavfsiz hududga ko‘chirish uchun maxsus asbob-uskunalar yordamida ishlar olib borilmoqda. Qutqaruvchilar og‘ir sharoitlarga qaramay, jarayonni tezroq yakunlashga harakat qilmoqda.

Четыре туриста, пропавшие в горах Греции, погибли
В горах Вардусия в Центральной Греции в день Рождества пропали четверо пешеходов, которые стали жертвами снежной бури. Об этом сообщает Zamin.uz.
Тела трех мужчин и одной женщины были найдены в пятницу вечером. Сотрудники пожарной службы обнаружили тела в труднодоступном районе недалеко от вершины Коракас, примерно на высоте 2000 метров.
Спасатели подтвердили, что группу унесла сильная снежная буря. По деталям происшествия, пешеходы начали путешествие при хороших погодных условиях.
Однако из-за особенностей горной местности погода резко ухудшилась. После того как назначенное время встречи прошло, друг группы забеспокоился и обратился в спасательную службу.
Спасательные работы продолжаются. Одно тело было вывезено из гор с помощью специального вертолета.
Для перемещения остальных трех тел в безопасное место ведутся работы с использованием специального оборудования. Спасатели, несмотря на тяжелые условия, стараются завершить процесс как можно быстрее.