Polsha Boltiqbo‘yi va armiyani rivojlantirishni jadallashtiradi
Polsha bosh vaziri Donald Tusk 2026-yilgacha Boltiq dengizi bo‘yidagi hududlarni rivojlantirishga qaratilgan keng ko‘lamli rejalarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U o‘zining yangi yilga bag‘ishlangan murojaatida mamlakat infratuzilmasiga katta sarmoyalar yo‘naltirilishini jadallashtirish rejalashtirilganini ta’kidladi. Bosh vazirning so‘zlariga ko‘ra, bu yil Polsha uchun Boltiqbo‘yi hududlarini rivojlantirish borasida muhim davr bo‘ladi.
"Biz infratuzilmaga oid loyihalarga katta mablag‘ ajratishni yanada tezlashtiramiz. Bu yil Boltiqbo‘yi uchun hal qiluvchi bosqich bo‘ladi", — dedi Tusk.
Shuningdek, bosh vazir 2026-yilgacha Polsha Yevropadagi eng qudratli armiyani shakllantirishni maqsad qilganini ham qayd etdi. Unga ko‘ra, hukumat ushbu yo‘nalishda faol ish olib bormoqda.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Polsha hukumati milliy armiyani 300 ming nafar harbiy xizmatchiga yetkazish rejasini ham ma’lum qilgan edi. Bu rejalar mamlakat mudofaa salohiyatini oshirish va infratuzilmani mustahkamlashga qaratilgan.

Польша ускоряет развитие Балтийского региона и армии
Премьер-министр Польши Дональд Туск объявил о масштабных планах по развитию территорий вдоль Балтийского моря до 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
В своем новогоднем обращении он подчеркнул, что планируется ускорить направление крупных инвестиций в инфраструктуру страны. По словам премьер-министра, этот год станет важным этапом для Польши в развитии Балтийского региона.
"Мы ускорим выделение значительных средств на инфраструктурные проекты. Этот год станет решающим для Балтийского региона", — сказал Туск.
Кроме того, премьер-министр отметил, что до 2026 года Польша ставит цель сформировать одну из самых мощных армий в Европе. По его словам, правительство активно работает в этом направлении.
Напомним, ранее правительство Польши также объявляло о планах увеличить численность национальной армии до 300 тысяч военнослужащих. Эти планы направлены на повышение обороноспособности страны и укрепление инфраструктуры.