Germaniyada bankdan 100 million yevro o‘g‘irlandi
Germaniyaning Gelzenkirxen shahrida joylashgan Sparkasse banki filialida sodir bo‘lgan o‘g‘rilik mamlakat tarixidagi eng yirik jinoyatlardan biri sifatida qayd etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Jinoyatchilar bankdan 100 million yevrodan ortiq mablag‘ni o‘g‘irlashga muvaffaq bo‘lgan. Bu haqda 2-yanvar kuni nemis matbuoti Bild gazetasi xabar berdi.
Dastlab zarar miqdori 10 milliondan 90 million yevrogacha baholangan edi. Keyinchalik bu summa yanada yuqori bo‘lgani aniqlandi.
Bild xabariga ko‘ra, bankda 3250 ta maxsus saqlash yacheykasi mavjud bo‘lgan bo‘lib, ularning 90 foizi o‘g‘rilar tomonidan buzib ochilgan. Har bir yacheyka o‘rtacha 10 300 yevro miqdorida sug‘urtalangan edi.
Jinoyatchilar bank omboriga kirish uchun yacheykalar joylashgan xonaga tutash avtoturargoh devorini teshib o‘tgan. 29-dekabr kuni bank binosi oldida yig‘ilgan mijozlar o‘z noroziliklarini bildirishdi.
Ularning aksariyati sug‘urta qoplaydigan mablag‘ yo‘qotilgan pullarning faqat bir qismini qoplashini ta’kidlashdi. Hozirga qadar jinoyatchilar qo‘lga olinmagan.
Tergov ishlari davom etmoqda. Ma’lum bo‘lishicha, Germaniyaning boshqa hududlarida, xususan, Galle va Bonn shaharlaridagi banklarda ham shunga o‘xshash o‘g‘irliklar sodir bo‘lgan.
Jinoyatchilarning bu kabi o‘g‘riliklarni rejalashtirib amalga oshirgani huquq-tartibot organlari e’tiborini kuchaytirdi. Ushbu hodisalar Germaniya jamiyatida katta shov-shuvga sabab bo‘lib, bank xavfsizligi va sug‘urta tizimiga oid savollarni yana bir bor kun tartibiga olib chiqdi.

В Германии из банка украли 100 миллионов евро
В филиале банка Sparkasse в городе Гельзенкирхен, Германия, произошло ограбление, которое было зафиксировано как одно из крупнейших преступлений в истории страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Преступникам удалось украсть из банка более 100 миллионов евро. Об этом 2 января сообщила немецкая газета Bild.
Изначально ущерб оценивался в сумму от 10 до 90 миллионов евро. Позже выяснилось, что эта сумма была значительно выше.
По данным Bild, в банке было 3250 специальных сейфовых ячеек, из которых 90 процентов были взломаны преступниками. Каждая ячейка была застрахована в среднем на сумму 10 300 евро.
Преступники пробили стену автопарковки, примыкающей к комнате с ячейками, чтобы проникнуть в банковское хранилище. 29 декабря клиенты, собравшиеся перед зданием банка, выразили свое недовольство.
Большинство из них подчеркнули, что страховое покрытие компенсирует лишь часть утраченных средств. На данный момент преступники не задержаны.
Расследование продолжается. Известно, что в других регионах Германии, в частности в банках городов Галле и Бонн, также произошли аналогичные кражи.
Планирование и совершение таких ограблений преступниками привлекло повышенное внимание правоохранительных органов. Эти события вызвали большой резонанс в немецком обществе и вновь подняли вопросы безопасности банков и системы страхования.