Donald Tramp: Maduro maxsus operatsiyada qo‘lga olindi
AQSH sobiq prezidenti Donald Tramp Venesuela prezidenti Nikolas Maduroning AQSH maxsus kuchlari tomonidan qo‘lga olinganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Trampning aytishicha, Maduro va uning rafiqasi maxsus operatsiya doirasida qo‘lga olinib, Nyu-York shahriga olib kelingan. Bu jarayon Iwo Jima aviatashuvchi kemasi orqali amalga oshirilgan.
Donald Trampning ta’kidlashicha, Maduroni qo‘lga olish operatsiyasi dastlab to‘rt kun avval rejalashtirilgan edi. Biroq ob-havo sharoitlari sababli operatsiya keyinroqqa qoldirilgan.
Operatsiya davomida harbiylar orasida qurbonlar kuzatilmagan, faqat bir necha askar yengil jarohat olgan. AQSH prezidenti ushbu operatsiyani amalga oshirishdan oldin Maduro bilan bir hafta avval gaplashgani va uni taslim bo‘lishga chaqirgani haqida ham ma’lumot berdi.
Shuningdek, AQSH bosh prokurori Pamela Bondi Venesuela prezidenti Maduroni narkoterrorizm, kokain tashish, noqonuniy qurol-yarog‘ saqlash va Qo‘shma Shtatlarga qarshi xavfli portlovchi vositalarni saqlash kabi bir qator jiddiy ayblovlarda ayblagan. Trampning so‘zlariga ko‘ra, bu operatsiya nafaqat Maduroning siyosiy faoliyatiga, balki Venesuela va AQSH o‘rtasidagi munosabatlarga ham sezilarli ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

Дональд Трамп: Мадуро задержан в ходе спецоперации
Бывший президент США Дональд Трамп сообщил о задержании президента Венесуэлы Николаса Мадуро силами спецназа США. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам Трампа, Мадуро и его супруга были задержаны в рамках спецоперации и доставлены в Нью-Йорк. Этот процесс был осуществлен через авианосец Иводзима.
Дональд Трамп подчеркнул, что операция по задержанию Мадуро изначально была запланирована на четыре дня ранее. Однако из-за погодных условий операция была отложена.
В ходе операции среди военных не было жертв, лишь несколько солдат получили легкие ранения. Президент США также сообщил, что за неделю до проведения операции он разговаривал с Мадуро и призывал его сдаться.
Кроме того, генеральный прокурор США Памела Бонди обвинила президента Венесуэлы Мадуро в ряде серьезных преступлений, включая наркоторроризм, перевозку кокаина, незаконное хранение оружия и опасных взрывчатых веществ, направленных против Соединенных Штатов. По словам Трампа, эта операция может оказать значительное влияние не только на политическую деятельность Мадуро, но и на отношения между Венесуэлой и США.
Данное событие привлекло большое внимание на международной арене и вызвало различные споры и дискуссии.