AQSh va Venesuela o‘rtasidagi so‘nggi voqealar xalqaro hamjamiyat e’tiborida bo‘lib turibdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xususan, Venesuela prezidenti Nikolas Maduroning AQSh xodimlari tomonidan qo‘lga olinib, sud jarayoniga jalb etish uchun Qo‘shma Shtatlarga olib ketilgani xabar qilindi. Ushbu voqeadan so‘ng, AQSh Venesuela hududida qo‘shimcha harbiy harakatlar amalga oshirishni rejalashtirmayotgani aytilmoqda.
AQSh senatori Mayk Li hamda Marko Rubioning ta’kidlashicha, operatsiyaning asosiy maqsadi Maduroni hibsga olish bo‘lgan. Bu jarayon davomida faqat operatsiyada ishtirok etgan xodimlarning xavfsizligini ta’minlashga e’tibor qaratilgan, harbiy harakatlarni kengaytirish rejalashtirilmagan.
New York Times nashri bergan ma’lumotlarga ko‘ra, Venesueladagi harbiy harakatlar oqibatida qurbonlar va jarohatlanganlar borligi qayd etilgan, ammo ularning aniq soni hozircha ma’lum qilinmagan. AQSh ma’muriyati Maduroning o‘z jinoyatlari uchun qonun oldida javob berishi kerakligini ta’kidlamoqda.
Davlat kotibi o‘rinbosarining bayonotiga ko‘ra, bu jarayon qonuniy va adolatli tartibda amalga oshiriladi. Shu bilan birga, AQShning ushbu harakatlari xalqaro maydonda turli munosabatlarni keltirib chiqardi.
Bir qator davlatlar va xalqaro tashkilotlar rasmiylari vaziyat yuzasidan xavotirlarini bildirgan. Mazkur masala hali ham jiddiy muhokamalarga sabab bo‘lmoqda.

США арестовали Мадуро, международные отношения обострились
Последние события между США и Венесуэлой находятся в центре внимания международного сообщества. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, сообщается, что президент Венесуэлы Николас Мадуро был захвачен сотрудниками США и доставлен в Соединённые Штаты для участия в судебном процессе. После этого события США не планируют проводить дополнительные военные действия на территории Венесуэлы.
Сенаторы США Майк Ли и Марко Рубио подчеркнули, что основной целью операции было задержание Мадуро. В ходе этого процесса внимание уделялось только обеспечению безопасности сотрудников, участвовавших в операции, расширение военных действий не планировалось.
По данным издания New York Times, в результате военных действий в Венесуэле есть жертвы и раненые, однако их точное количество пока не сообщается. Администрация США подчёркивает, что Мадуро должен ответить перед законом за свои преступления.
По заявлению заместителя государственного секретаря, этот процесс будет осуществляться в законном и справедливом порядке. Вместе с тем, действия США вызвали различные реакции на международной арене.
Ряд государств и официальные лица международных организаций выразили обеспокоенность ситуацией. Этот вопрос по-прежнему вызывает серьёзные обсуждения.