AQSh Maduroni qo‘lga olish uchun 50 mln dollar ajratdi
AQSh senatorlaridan biri Marko Rubio Venesuela prezidenti Nikolas Maduroning qo‘lga olinishi uchun 50 million dollar mukofot belgilanganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu mablag‘ Maduroga qarshi jinoyatlarni aniqlash va uni qo‘lga olishga yordam beradigan ma’lumot uchun ajratilgan. AQSh Davlat kotibining ta’kidlashicha, bu mukofot Venesuela rahbariyatining noqonuniy faoliyatlarini fosh etishda muhim ahamiyatga ega.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Maduroga bir necha bor tinchlik yo‘li bilan lavozimni tark etish taklif qilingan va hatto “juda saxiy” shartlar taklif etilgan. Ammo u bu takliflarni rad etib, o‘z hokimiyatini saqlab qolish yo‘lida AQShning barcha takliflariga qarshi chiqqan.
U Venesuela xalqiga o‘zining siyosiy ko‘rsatmalarini davom ettirishda qat’iy turib olgan. AQShning Maduroni qo‘lga olishga doir harakatlari xalqaro maydonda keskin munosabatlarni keltirib chiqarmoqda.
Bu esa Venesuela bilan har qanday muloqotni yanada murakkablashtirishi mumkin. Ushbu qaror Venesuela ichki siyosiy vaziyatini ham og‘irlashtirishi, yangi bosimlarni yuzaga keltirishi ehtimoldan xoli emas.

США выделили 50 млн долларов на поимку Мадуро
Один из сенаторов США Марко Рубио сообщил, что за поимку президента Венесуэлы Николаса Мадуро назначена награда в 50 миллионов долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти средства выделены за информацию, которая поможет выявить преступления Мадуро и содействовать его задержанию. По словам государственного секретаря США, эта награда имеет важное значение для разоблачения незаконной деятельности руководства Венесуэлы.
По данным, Мадуро несколько раз предлагали мирным путем покинуть пост, даже предлагались «очень щедрые» условия. Однако он отверг эти предложения и противостоял всем предложениям США, чтобы сохранить свою власть.
Он твердо стоит на своем, продолжая давать политические указания народу Венесуэлы. Действия США по поимке Мадуро вызывают напряженные отношения на международной арене.
Это может еще больше осложнить любые переговоры с Венесуэлой. Это решение также может усугубить внутреннюю политическую ситуацию в Венесуэле и привести к новым давлениям.
Жесткое давление США на политику Венесуэлы ожидается, что вызовет новые дипломатические проблемы во взаимоотношениях на международной арене.