Nigeriyada qayiq halokati: 25 kishi halok bo‘ldi
Hodisa natijasida kamida 25 kishi halok bo‘lib, 14 kishi bedarak yo‘qolgan. Qayiq Adiyani qishlog‘idan Garbi shahriga yo‘l olgan paytda suvda ag‘darilib ketgan.
Unda jami 52 nafar yo‘lovchi bo‘lgan. Hozirgacha 13 nafar yo‘lovchi tirik holda qutqarilgan, 25 kishining jasadi topilgan.
Bedarak yo‘qolganlarni qidirish ishlari davom etmoqda. Favqulodda xizmatlar va mahalliy ko‘ngillilar hodisa joyida izlanish ishlarini olib bormoqda.
Jigava shtati politsiyasi qayiqning suv oqishi tufayli ag‘darilganini ma’lum qilgan. Shuningdek, tungi safar qilish va yukni ortiqcha tashish qoidalari buzilgani ta’kidlangan.
Politsiya vakilining aytishicha, agar haydovchi tirik qolsa, beparvoligi uchun javobgarlikka tortilishi mumkin. Mahalliy aholi vakillari qayiq yo‘lovchilarining o‘z qishlog‘i va Yobe shahriga yo‘l olganini bildirgan.
Qayiqning belgilangan manzilga kechikishi yo‘lovchilar oilalarida xavotir uyg‘otgan. Nigeriyada qayiq halokatlari tez-tez uchrab turadi, bunga ko‘pincha xavfsizlik qoidalariga rioya qilinmasligi sabab bo‘ladi.

Крушение лодки в Нигерии: 25 человек погибли
В результате происшествия погибло не менее 25 человек, 14 числятся пропавшими без вести. Лодка перевернулась на воде во время пути из деревни Адиа в город Гарби.
На борту находились всего 52 пассажира. До сих пор спасены 13 человек, найдено 25 тел погибших.
Поиски пропавших без вести продолжаются. Спасательные службы и местные добровольцы ведут поисковые работы на месте происшествия.
Полиция штата Джигава сообщила, что лодка перевернулась из-за протечки. Также отмечено нарушение правил ночного плавания и перегрузки.
По словам представителя полиции, если водитель лодки выживет, он может быть привлечён к ответственности за халатность. Местные жители сообщили, что пассажиры лодки направлялись в свою деревню и в город Йобе.
Опоздание лодки в назначенное место вызвало тревогу у семей пассажиров. Крушения лодок в Нигерии происходят часто, что зачастую связано с несоблюдением правил безопасности.