Ukraina xavfsizligi bo‘yicha xalqaro kelishuvga erishildi
Ukraina bo‘yicha xalqaro muzokaralar davomida Kanada, NATO va Yevropa mamlakatlari vakillari ishtirok etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ukraina bosh muzokarachisi Rustem Umerovning ma’lum qilishicha, ushbu uchrashuvda xavfsizlik kafolatlari, rekonstruksiya va tiklanishning asosiy tamoyillari bo‘yicha kelishuvga erishilgan. Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida ushbu yutuqlar haqida xabar berdi.
Zelenskiyning aytishicha, AQSH bilan bo‘ladigan uchrashuvlarga ham tayyorgarlik ko‘rilmoqda. Muzokaralarda qatnashgan Ukraina vakili Aleksandr Bevz ta’kidlashicha, xavfsizlik kafolatlari rejasi Yevropa Ittifoqi mamlakatlari bilan birga ishlab chiqilmoqda.
Bu reja Ukraina qo‘shinlarining birinchi mudofaa chizig‘ida turishini, Yevropa mamlakatlari rahbarligidagi qo‘shinlarning Ukrainada joylashtirilishini hamda AQSH tomonidan xavfsizlik kafolatlarining ta’minlanishini o‘z ichiga oladi. Prezident Zelenskiy brifing davomida xavfsizlik kafolatlari doirasida Fransiya va Buyuk Britaniya harbiylarini Ukrainada joylashtirish zarurligini alohida ta’kidladi.
Ushbu muzokaralar Ukraina xavfsizligini mustahkamlash va mintaqada barqarorlikni ta’minlash yo‘lida muhim ahamiyat kasb etmoqda. Bu jarayon xalqaro munosabatlarda yangi imkoniyatlar ochilishiga zamin yaratmoqda.

Достигнуто международное соглашение по безопасности Украины
В ходе международных переговоров по Украине приняли участие представители Канады, НАТО и европейских стран. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам главного переговорщика Украины Рустема Умерова, на этой встрече было достигнуто соглашение по гарантиям безопасности, основным принципам реконструкции и восстановления. Президент Украины Владимир Зеленский сообщил об этих достижениях на своей странице в социальной сети.
Зеленский отметил, что также ведется подготовка к встречам с США. Представитель Украины на переговорах Александр Бевз подчеркнул, что план гарантий безопасности разрабатывается совместно со странами Европейского Союза.
Этот план предусматривает пребывание украинских войск на первой линии обороны, размещение войск под руководством европейских стран на территории Украины, а также обеспечение гарантий безопасности со стороны США. Президент Зеленский в ходе брифинга особо подчеркнул необходимость размещения военных Франции и Великобритании в Украине в рамках гарантий безопасности.
Эти переговоры имеют важное значение для укрепления безопасности Украины и обеспечения стабильности в регионе. Этот процесс создает предпосылки для открытия новых возможностей в международных отношениях.