Tramp Grenlandiyani nazorat qilishga intilmoqda
AQSh Prezidenti Donald Tramp Venesuela prezidenti ustidan nazorat o‘rnatganidan so‘ng, boshqa davlatlarga ham qat’iy ogohlantirishlar berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bu harakatni Monro Doktrinasiga asoslangan holda izohlab, AQShning g‘arbiy yarimsharda yetakchi o‘rnini saqlab qolishini ta’kidladi. Hozirda Trampning e’tibori Grenlandiyaga qaratilgan.
U bu hududdagi harbiy bazani nazorat qilish bilan birga, orolni milliy xavfsizlik nuqtai nazaridan muhim deb hisoblamoqda. Grenlandiya o‘zining strategik joylashuvi va boy tabiiy resurslari, xususan, noyob yer elementlari ishlab chiqarishdagi ahamiyati bilan diqqat markazida turadi.
Grenlandiya Bosh vaziri esa bu taklifni “fantaziya” deb atab, har qanday kelishuv xalqaro qonunlarga muvofiq amalga oshirilishi kerakligini ta’kidladi. AQShning bu hududni nazorat qilishga qaratilgan harakatlari NATO a’zolari o‘rtasida ziddiyatlarni keltirib chiqarishi mumkin.
Mutaxassislarning fikricha, Trampning tashqi siyosatdagi rejalari AQShning g‘arbiy yarimshardagi mavqeini mustahkamlashga qaratilgan. Ammo bu harakatlar xalqaro diplomatiya va xavfsizlik masalalariga jiddiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Shu sababli, Grenlandiya va boshqa strategik hududlar global siyosatda muhim mavzular bo‘lib qoladi.

Трамп стремится контролировать Гренландию
Президент США Дональд Трамп после установления контроля над президентом Венесуэлы сделал жесткие предупреждения и другим странам. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он объяснил это действие, опираясь на Доктрину Монро, подчеркнув сохранение ведущей роли США в западном полушарии. В настоящее время внимание Трампа сосредоточено на Гренландии.
Он считает важным не только контролировать военную базу на этой территории, но и рассматривает остров с точки зрения национальной безопасности. Гренландия находится в центре внимания благодаря своему стратегическому расположению и богатым природным ресурсам, особенно значению в производстве редкоземельных элементов.
Премьер-министр Гренландии назвал это предложение «фантазией» и подчеркнул, что любые соглашения должны осуществляться в соответствии с международным правом. Действия США по контролю над этой территорией могут вызвать разногласия среди членов НАТО.
По мнению экспертов, планы Трампа во внешней политике направлены на укрепление позиций США в западном полушарии. Однако эти действия могут серьезно повлиять на международную дипломатию и вопросы безопасности.
Поэтому Гренландия и другие стратегические территории остаются важными темами в глобальной политике.