AQSH va Grenlandiya masalasi NATOni bo‘lishi mumkin
Daniya bosh vaziri Mette Frederiksenning ta’kidlashicha, AQSH Grenlandiya ustidan nazorat o‘rnatishga harakat qilsa, bu NATO ichida jiddiy muammolar keltirib chiqarishi va alyansning birligini xavf ostiga qo‘yishi mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bu masalani hazil emas, balki jiddiy muhokama qilish lozimligini ta’kidladi. Frederiksenning bu bayonoti AQSH prezidenti Donald Trampning Grenlandiyani strategik ahamiyatga ega hudud sifatida Vashington nazoratiga o‘tkazish haqidagi fikrlari ortidan yangradi.
Daniya va Grenlandiya ushbu bayonotlardan xavotirga tushgan. Grenlandiya Daniya qirolligiga qarashli yarim avtonom hudud bo‘lib, NATO mas’uliyati doirasiga ham kiradi.
Frederiksenning fikricha, agar AQSH NATO a’zosi bo‘lgan boshqa davlatga nisbatan harbiy harakatlar qilsa, bu NATOning kelajagiga bevosita tahdid soladi va Yevropaning xavfsizlik tizimiga zarar yetkazadi. Shuningdek, Daniya va Grenlandiyada Venesueladagi so‘nggi harbiy harakatlar ortidan “keyingi navbat kimga?” degan xavotirlar paydo bo‘lgani ma’lum qilindi.
Tramp esa Grenlandiyani AQSH milliy xavfsizligi uchun muhim hudud sifatida ko‘rib, Arktikada Rossiya va Xitoyning faollashuvini ta’kidlagan. Shuningdek, u Daniyaning Grenlandiyadagi xavfsizlik choralarini tanqid qilgani ham muhokamalarga sabab bo‘lgan.
Mazkur masala NATOning birligi, Yevropa xavfsizligi va suverenitet mavzusini yana kun tartibiga olib chiqmoqda. Endi asosiy savol shundan iboratki, tomonlar bu masalani muzokaralar orqali tinch yo‘l bilan hal qiladimi yoki geosiyosiy ziddiyatlar yanada keskinlashadimi?

США и вопрос Гренландии могут разделить НАТО
По словам премьер-министра Дании Метте Фредериксен, если США попытаются установить контроль над Гренландией, это может вызвать серьёзные проблемы внутри НАТО и поставить под угрозу единство альянса. Об этом сообщает Zamin.uz.
Она подчеркнула, что этот вопрос необходимо обсуждать серьёзно, а не в шутку. Заявление Фредериксен последовало за высказываниями президента США Дональда Трампа о передаче Гренландии под контроль Вашингтона как стратегически важной территории.
Дания и Гренландия выразили обеспокоенность этими заявлениями. Гренландия является полуавтономной территорией в составе Королевства Дания и входит в сферу ответственности НАТО.
По мнению Фредериксен, если США предпримут военные действия против другого государства-члена НАТО, это напрямую угрожает будущему альянса и наносит ущерб системе безопасности Европы. Также было отмечено, что после последних военных действий в Венесуэле в Дании и Гренландии возникли опасения: «кто следующий?»
Трамп же рассматривает Гренландию как важную территорию для национальной безопасности США, подчёркивая активизацию России и Китая в Арктике. Кроме того, его критика мер безопасности Дании в Гренландии также вызвала обсуждения.
Этот вопрос вновь выводит на повестку дня темы единства НАТО, безопасности Европы и суверенитета. Теперь главный вопрос заключается в том, смогут ли стороны решить этот вопрос мирным путём через переговоры или геополитические противоречия обострятся ещё больше?