The Wall Street Journal xabariga ko‘ra, AQSh davlat kotibi Marko Rubio ushbu masala bo‘yicha Kongress a’zolariga yopiq brifing o‘tkazgan. Bu haqda kursiv.uz ma’lumot berdi.
Mazkur xabar Donald Trampning Grenlandiyani AQSh tarkibiga qo‘shish haqidagi takliflari yana muhokama qilinayotgan bir davrga to‘g‘ri kelmoqda. Oq uy matbuot kotibi Karolin Livitning ma’lum qilishicha, prezident va uning jamoasi bu maqsadga erishish uchun turli yo‘llarni ko‘rib chiqmoqda.
Hatto zarur bo‘lsa, qurolli kuchlardan foydalanish ehtimoli ham istisno etilmaydi. Donald Tramp prezidentlik davrida Grenlandiyani sotib olish taklifini bir necha bor ilgari surgan edi.
Hozir esa u ushbu hudud AQSh tarkibiga qo‘shilishi kerakligini qat’iy ta’kidlamoqda. Trampga yaqin senator Lindsi Grem esa bu masala asosan muzokaralar orqali hal qilinishini aytmoqda.
Shu bilan birga, o‘tkazilgan so‘rovlar Grenlandiya aholisining aksariyati AQSh tarkibiga qo‘shilish g‘oyasiga qarshi ekanini ko‘rsatmoqda. NATOga a’zo ayrim davlatlar esa ogohlantirish bermoqda: agar AQSh bu masalada kuch ishlatishga urinadigan bo‘lsa, bu Yevropa va AQSh o‘rtasidagi ko‘p yillik ittifoqqa zarar yetkazishi mumkin.

США вновь обсуждают покупку Гренландии
По данным The Wall Street Journal, государственный секретарь США Марко Рубио провел закрытый брифинг для членов Конгресса по этому вопросу. Об этом сообщает kursiv.uz.
Это сообщение совпадает с периодом, когда вновь обсуждаются предложения Дональда Трампа о включении Гренландии в состав США. По словам пресс-секретаря Белого дома Кэролин Ливит, президент и его команда рассматривают различные пути для достижения этой цели.
Даже возможность применения вооружённых сил не исключается. Дональд Трамп не раз выдвигал предложение о покупке Гренландии во время своего президентства.
Сейчас он настоятельно утверждает, что этот регион должен войти в состав США. Сенатор Линдси Грэм, близкий к Трампу, заявляет, что этот вопрос в основном будет решаться посредством переговоров.
В то же время проведённые опросы показывают, что большинство населения Гренландии выступает против идеи присоединения к США. Некоторые страны-члены НАТО предупреждают: если США попытаются применить силу в этом вопросе, это может нанести ущерб многолетнему союзу между Европой и США.
Если обратиться к истории, США ранее покупали различные территории у Франции, России и Дании. В частности, Дания в 1917 году продала Виргинские острова США за 25 миллионов долларов.