AQSh Grenlandiyani qo‘llab-quvvatlash rejasini muhokama qilmoqda
AQSh ma’muriyati Grenlandiya bo‘yicha yangi tashabbuslarni ko‘rib chiqmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Reuters agentligining xabar berishicha, Oq uy Grenlandiya aholisiga bir martalik moliyaviy yordam ko‘rsatish orqali ularni Daniyadan ajralishga va AQSh bilan yaqinroq aloqalar o‘rnatishga undash imkoniyatini muhokama qilmoqda. Taklif etilayotgan mablag‘ miqdori bir kishi uchun 10 ming dollardan 100 ming dollargacha bo‘lishi mumkin.
Grenlandiya Daniyaning avtonom hududi hisoblanadi. Daniya va Grenlandiya rasmiylari orolning sotilishi mumkin emasligini qat’iy ta’kidlab kelmoqda.
Yevropa davlatlari ham Daniya pozitsiyasini qo‘llab-quvvatlab, Grenlandiyaning kelajagi faqat Daniya va Grenlandiya tomonidan hal qilinishi kerakligini bildirgan. Ushbu masala NATO ittifoqchilari orasida ham jiddiy muhokamalarga sabab bo‘lmoqda.
AQSh prezidenti Donald Tramp Grenlandiyani milliy xavfsizlik va strategik resurslar nuqtayi nazaridan muhim hudud deb hisoblaydi. Oq uy vakillarining ma’lum qilishicha, Grenlandiyani AQSh bilan bog‘lashning turli yo‘llari, jumladan, diplomatik kelishuvlar va maxsus hamkorlik bitimlari ustida ish olib borilmoqda.
Shu bilan birga, Daniya bilan rasmiy muzokaralar o‘tkazilishi ham rejalashtirilgan. Grenlandiyada mustaqillik masalasi ko‘p yillardan buyon muhokama qilinmoqda.
Aholining bir qismi Daniyadan ajralishni yoqlasa-da, iqtisodiy va ijtimoiy muammolar sababli referendum hali o‘tkazilmagan. So‘rov natijalari esa grenlandiyaliklarning aksariyati AQSh tarkibiga qo‘shilish g‘oyasini qo‘llab-quvvatlamasligini ko‘rsatmoqda.

США обсуждают план поддержки Гренландии
По информации агентства Reuters, Белый дом обсуждает возможность стимулирования населения Гренландии к отделению от Дании и установлению более тесных связей с США путем предоставления единовременной финансовой помощи. Предлагаемая сумма может составлять от 10 до 100 тысяч долларов на человека.
Гренландия является автономной территорией Дании. Официальные лица Дании и Гренландии настоятельно подчеркивают, что остров не может быть продан.
Европейские страны также поддерживают позицию Дании, заявляя, что будущее Гренландии должно решаться только Данией и Гренландией. Этот вопрос вызывает серьезные обсуждения и среди союзников по НАТО.
Президент США Дональд Трамп считает Гренландию важной территорией с точки зрения национальной безопасности и стратегических ресурсов. По словам представителей Белого дома, ведется работа над различными способами укрепления связей с Гренландией, включая дипломатические соглашения и специальные партнерские договоры.
При этом планируется проведение официальных переговоров с Данией. Вопрос независимости Гренландии обсуждается уже много лет.
Хотя часть населения поддерживает отделение от Дании, из-за экономических и социальных проблем референдум пока не проводился. Результаты опросов показывают, что большинство жителей Гренландии не поддерживают идею присоединения к США.