Toqayev AQSh bilan hamkorlikni mustahkamlashni ta’kidladi
Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jo‘mart Toqayev AQSh prezidenti Donald Trampga G20 sammitiga taklif yuborgani uchun o‘z minnatdorchiligini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu fikrlar u tomonidan ishonch yorliqlarini topshirish marosimi davomida aytib o‘tildi. Mazkur tadbirda AQShning Qozog‘istondagi yangi elchisi Juli Stafft ham ishtirok etdi.
Toqayev o‘tgan yil AQShga amalga oshirgan rasmiy tashrifi davomida Donald Tramp bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvni iliq va mazmunli tarzda baholab, ushbu muloqot ikki davlat o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni yanada mustahkamlashga xizmat qilganini ta’kidladi. U Qozog‘istonning AQSh bilan siyosiy, iqtisodiy va boshqa sohalarda strategik hamkorlikni izchil rivojlantirishga intilishini qayd etdi.
Qozog‘iston rahbari o‘z nutqida xalqaro maydonda barqarorlik va o‘zaro manfaatli hamkorlikni targ‘ib qiluvchi tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash muhimligini alohida ta’kidladi. Shu bilan birga, Toqayev ikki davlat o‘rtasidagi mavjud aloqalarni kengaytirish va yanada mustahkamlashga tayyor ekanini bildirdi.

Токаев подчеркнул укрепление сотрудничества с США
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев выразил благодарность президенту США Дональду Трампу за приглашение на саммит G20. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти слова он произнёс во время церемонии вручения верительных грамот. В этом мероприятии также принял участие новый посол США в Казахстане Джули Стаффт.
Токаев тепло и содержательно оценил встречу с Дональдом Трампом во время официального визита в США в прошлом году, подчеркнув, что этот диалог способствовал дальнейшему укреплению дружественных отношений между двумя странами. Он отметил стремление Казахстана последовательно развивать стратегическое сотрудничество с США в политической, экономической и других сферах.
Глава Казахстана в своей речи особо подчеркнул важность поддержки инициатив, направленных на продвижение стабильности и взаимовыгодного сотрудничества на международной арене. Кроме того, Токаев заявил о готовности расширять и укреплять существующие связи между двумя странами.