Tramp: Xalqaro huquq emas, o‘z axloqim muhim
U xalqaro huquqdan ko‘ra, o‘z axloqiy tamoyillariga ko‘proq tayanishini ta’kidladi va global hokimiyatdagi cheklovlari haqida gapirdi. Trampning so‘zlariga ko‘ra, xalqaro huquq unga muhim emas va u bunga ehtiyoj sezmaydi.
U o‘z axloqini va aqlini siyosiy qarorlar qabul qilishda asosiy mezon sifatida ko‘radi. "Odamlarga zarar yetkazishni istamayman, lekin faqat o‘z axloqim mening harakatlarimni cheklaydi", – dedi u.
Shuningdek, Tramp boshqa davlatlarni majburlash uchun harbiy choralar ko‘rishga tayyorligini bildirdi. Grenlandiya masalasiga to‘xtalar ekan, u NATO va Grenlandiyaning ahamiyatini qayd etdi, ammo transatlantik ittifoq AQShsiz samarasiz ekanini ta’kidladi.
Kuba haqida gapirar ekan, Tramp orolni "katta falokat" deb atadi va unga nisbatan bosimni kuchaytirishni taklif qildi. Shu bilan birga, u Kuba xalqini "katta" va "qattiqqo‘l" deb ta’rifladi.
"U yerda bosim o‘tkazishdan boshqa yo‘l qolmagan", – dedi prezident. Mazkur intervyu orqali Tramp o‘zining tashqi siyosatdagi munosabati va strategik qarashlarini ochiq bayon qildi.

Трамп: Международное право не важно, важна моя собственная мораль
Президент США Дональд Трамп в интервью газете "The New York Times" изложил свои взгляды на внешнюю политику. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул, что больше опирается на свои моральные принципы, чем на международное право, и рассказал о своих ограничениях в глобальной власти. По словам Трампа, международное право для него не важно, и он не чувствует в нем необходимости.
Он рассматривает свою мораль и разум в качестве основных критериев при принятии политических решений. "Я не хочу причинять людям вред, но только моя мораль ограничивает мои действия", – сказал он.
Также Трамп заявил о готовности применять военные меры для давления на другие государства. Обсуждая вопрос Гренландии, он отметил важность НАТО и Гренландии, но подчеркнул, что трансатлантический союз без США неэффективен.
Говоря о Кубе, Трамп назвал остров "большой катастрофой" и предложил усилить давление на него. При этом он охарактеризовал кубинский народ как "великий" и "жесткий".
"Там не осталось другого пути, кроме как оказывать давление", – сказал президент. Через это интервью Трамп открыто выразил свое отношение и стратегические взгляды во внешней политике.