Tramp Eron noroziliklarini qo‘llab-quvvatlashini ma’lum qildi
AQSh Prezidenti Donald Tramp Erondagi norozilik namoyishlari bo‘yicha o‘z fikrini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U eronliklarni namoyishlarni davom ettirishga chaqirib, yordam tez orada yetib kelishini ta’kidladi. Tramp, shuningdek, Eron rasmiylari bilan uchrashuvlarni namoyishlarda insonlar halok bo‘lishi davom etayotganligi sababli to‘xtatganini ma’lum qildi.
Noroziliklar 28-dekabr kuni milliy valyutaning qadrsizlanishi tufayli boshlangan bo‘lib, keyinchalik siyosiy talablar bilan davom etgan. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, taxminan ikki ming kishi halok bo‘lgan, biroq bu raqamga aniq izoh berilmagan.
Xalqaro hamjamiyat ham bu vaziyatga munosabat bildirdi. Rossiya AQShning harbiy tahdidlarini qoraladi, Germaniya Kansleri esa Eron hukumatining tez orada qulashini taxmin qildi.
Eron rasmiylari esa bu tanqidlarni rad etib, Germaniyani tanqid qildi. Tramp, shuningdek, Eron bilan savdo qilayotgan davlatlardan import qilinayotgan mahsulotlarga 25 foizlik boj tariflari joriy etilishini e’lon qildi.
Shu bilan birga, Eron hukumati internet va telefon aloqalarini cheklayotgani, ayrim namoyishchilar hibsga olinayotgani haqida ham xabarlar tarqalmoqda.

Трамп заявил о поддержке протестов в Иране
Он призвал иранцев продолжать протесты и подчеркнул, что помощь скоро прибудет. Трамп также сообщил, что встречи с иранскими официальными лицами были приостановлены из-за продолжающихся смертей людей на протестах.
Протесты начались 28 декабря из-за обесценивания национальной валюты и впоследствии продолжились с политическими требованиями. По официальным данным, погибло около двух тысяч человек, однако точных комментариев по этой цифре не было.
Международное сообщество также отреагировало на ситуацию. Россия осудила военные угрозы США, а канцлер Германии предположил скорый крах иранского правительства.
Иранские официальные лица отвергли эти критики и выразили недовольство Германией. Трамп также объявил о введении 25-процентных пошлин на импортируемые товары из стран, торгующих с Ираном.
В то же время сообщается, что иранское правительство ограничивает интернет и телефонную связь, а некоторые протестующие задерживаются.