Rostov va Kriviy Rigda dron hujumlari oqibatlari ma’lum bo‘ldi
14-yanvar kuni Rossiyaning Rostov-Don shahri va Myasnikovskiy tumanida amalga oshirilgan havo hujumi oqibatida to‘rt kishi, jumladan, to‘rt yoshli bola jarohatlangani haqida xabar berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rostov viloyati gubernatori Yuriy Slyusarning ma’lum qilishicha, jabrlanganlarning ahvoli shifokorlar tomonidan o‘rta og‘ir deb baholangan. Hujum natijasida sanoat korxonasining hududida yong‘in kelib chiqqan.
Shuningdek, Rostov-Don meri Aleksandr Skryabin shahardagi ko‘p qavatli uylarda ham yong‘inlar kuzatilganini, sanoat binolarida ham shikastlanishlar qayd etilganini bildirdi. Rossiya Mudofaa vazirligi xabariga ko‘ra, navbatchi havo mudofaasi vositalari tomonidan Qrim va boshqa hududlarda jami 48 ta ukrain uchuvchisiz apparati urib tushirilgan.
Ularning 25 tasi Rostov viloyati hududida bo‘lgani qayd etildi. Telegram kanallarida Rostov-Donda joylashgan “Empils” zavodi hududidagi neft mahsulotlari saqlanadigan rezervuarlarga zarba berilgani haqida xabar tarqaldi.
Ushbu zarbalar natijasida yong‘inlar avj olgani aytilmoqda. Ukraina tomonidan esa bu voqealarga rasmiy izoh berilmagan.
Shu bilan birga, Ukrainadagi Kriviy Rig shahri ham dron hujumiga uchragani xabar qilindi. Shahar mudofaa kengashi rahbari Aleksandr Vilkulning so‘zlariga ko‘ra, hujum oqibatida 45 mingdan ortiq abonent elektr ta’minotisiz, 700 dan ortiq xonadon esa issiqliksiz qolgan.
Ushbu voqealar urushning ta’siri faqat jang maydonlarigagina emas, balki tinch aholi yashaydigan hududlarga ham yetib borayotganini ko‘rsatmoqda. Eng katta umid — jabrlanganlarning tezroq sog‘ayishi va bunday og‘ir tunlarning ortda qolishidir.

Последствия ударов дронов в Ростове и Кривом Роге стали известны
14 января в результате воздушного удара по городу Ростов-на-Дону и Мясниковскому району России пострадали четыре человека, в том числе четырехлетний ребенок. Об этом сообщил Zamin.uz.
По словам губернатора Ростовской области Юрия Слюсаря, состояние пострадавших врачи оценивают как средней тяжести. В результате удара на территории промышленного предприятия возник пожар.
Также мэр Ростова-на-Дону Александр Скрябин сообщил, что в многоэтажных домах города зафиксированы пожары, а в промышленных зданиях — повреждения. По данным Министерства обороны России, средствами дежурной противовоздушной обороны в Крыму и других регионах было сбито всего 48 украинских беспилотников.
Отмечается, что 25 из них были сбиты на территории Ростовской области. В Telegram-каналах распространилась информация о нанесении удара по резервуарам с нефтепродуктами на территории завода «Эмпилс» в Ростове-на-Дону.
Сообщается, что в результате этих ударов пожары усилились. С украинской стороны официальных комментариев по этим событиям не поступало.
Кроме того, сообщается о воздушном ударе дронами по городу Кривой Рог в Украине. По словам главы городского совета обороны Александра Вилкула, в результате атаки более 45 тысяч абонентов остались без электроснабжения, а более 700 домов — без отопления.
Эти события показывают, что последствия войны затрагивают не только зоны боевых действий, но и территории, где проживает мирное население. Самая большая надежда — на скорейшее выздоровление пострадавших и чтобы такие тяжелые ночи остались в прошлом.