Ushbu topilma 2023-yil 15-yanvarda rasman e’lon qilindi va tarixchilar tomonidan "arxeologik sensatsiya" sifatida baholandi. Chunki bunday lagerlarning mavjudligi ilgari bu hududlar Rim imperiyasi uchun yetib bo‘lmas masofa sifatida qabul qilingan edi.
Tadqiqotlar natijasida Aken, Trabis va Dersxaym atrofida joylashgan lagerlar Rim imperiyasining Germaniya ichkarisidagi eng chekka harbiy istehkomlari ekani ma’lum bo‘ldi. Ilgari rimliklarning Tevtoburg o‘rmonidagi mag‘lubiyatidan keyin Elba daryosigacha yetib bormaganligi taxmin qilingan edi.
Ammo bu topilmalar bu fikrni inkor etadi. Ushbu kashfiyotda zamonaviy texnologiyalar va havaskor arxeologlar muhim rol o‘ynadi.
2020–2024-yillarda ikki nafar havaskor arxeolog sun’iy yo‘ldosh tasvirlari orqali yer ostidagi tuzilmalarni aniqlashgan. Keyinchalik qazish ishlari davomida 1500 dan ortiq ashyolar, jumladan temir qurollar, fibulalar va qadimiy tangalar topildi.
Ayniqsa, imperator Karakalla davriga oid kumush tanga lagerning aniq davrini belgilashga yordam berdi. Topilmalar Rim qo‘shinlarining milodiy III asr boshlarida, xususan, 213-yilda imperator Karakalla va 235–236-yillarda Maksimin I Frakiyalik davrida german qabilalariga qarshi amalga oshirilgan yurishlar bilan bog‘liqligini ko‘rsatmoqda.
Ilgari Rim qo‘shinlarining bu hududlarda faqat mudofaa bilan cheklanganligi taxmin qilinardi. Ammo Saksoniya-Anxaltdagi bu lagerlar Rim armiyasining Germaniya ichkarisigacha kirib borganini va Elba daryosi bo‘yida strategik nazorat o‘rnatishga uringanini tasdiqlovchi moddiy dalillardir.
Milodiy III asrda nemis hududlarida yangi va kuchli qabilalar ittifoqining paydo bo‘lishi Rim imperiyasi uchun katta tahdid tug‘dirgan. Arxeologlarning fikricha, bu lagerlar aynan shu xavfni jilovlash va imperiya chegaralarini himoya qilish maqsadida barpo etilgan vaqtinchalik istehkomlar bo‘lgan.
Yozma manbalarda qayd etilmagan bu voqealar endilikda arxeologik topilmalar orqali tarixning yangi sahifalarini ochmoqda. Sizningcha, Rim imperiyasining Elba daryosi bo‘yidagi bu lagerlari doimiy shaharlarga aylanishiga nima sabab bo‘lgan bo‘lishi mumkin?

Римские лагеря: в Германии обнаружено расширение исторической границы
В земле Саксония-Анхальт в Германии археологи обнаружили древние военные лагеря, принадлежащие Римской империи. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это открытие было официально объявлено 15 января 2023 года и оценено историками как «археологическая сенсация». Ведь ранее существование таких лагерей считалось невозможным, так как эти территории воспринимались как недостижимые для Римской империи.
В результате исследований было установлено, что лагеря, расположенные вокруг Ахена, Траби и Дерсхайма, являются самыми отдалёнными военными укреплениями Римской империи внутри Германии. Ранее предполагалось, что римляне после поражения в Тевтобургском лесу не продвигались дальше реки Эльба.
Однако эти находки опровергают данное мнение. Важную роль в этом открытии сыграли современные технологии и любительские археологи.
В период с 2020 по 2024 годы двое любительских археологов с помощью спутниковых снимков выявили подземные сооружения. Позднее при раскопках было найдено более 1500 предметов, включая железное оружие, фибулы и древние монеты.
Особенно серебряная монета эпохи императора Каракаллы помогла точно датировать лагерь. Находки свидетельствуют о том, что римские войска присутствовали здесь в начале III века нашей эры, в частности в 213 году при императоре Каракалле и в 235–236 годах при Максимине I Фракийском, во время походов против германских племён.
Ранее считалось, что римские войска в этих регионах ограничивались только обороной. Однако эти лагеря в Саксонии-Анхальт являются материальными доказательствами того, что римская армия проникала глубоко в Германию и пыталась установить стратегический контроль вдоль реки Эльба.
В III веке нашей эры появление новых и сильных союзов германских племён представляло серьёзную угрозу для Римской империи. По мнению археологов, эти лагеря были временными укреплениями, созданными именно для сдерживания этой угрозы и защиты границ империи.
Эти события, не зафиксированные в письменных источниках, теперь открывают новые страницы истории благодаря археологическим находкам. Как вы думаете, что могло стать причиной превращения этих лагерей Римской империи на реке Эльба в постоянные города?