Daniya: Grenlandiya yaqinida Rossiya va Xitoy kemalari yo‘q
Daniyaning Arktika qo‘mondonligi rahbari, general-mayor Soren Andersen AQSh sobiq prezidenti Donald Trampning Grenlandiya yaqinida Rossiya va Xitoy kemalari borligi haqidagi bayonotlarini rad etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
General Andersen Reuters axborot agentligiga bergan izohida, Grenlandiya hududida na Rossiya va na Xitoy kemalari kuzatilayotganini ta’kidladi. Unga ko‘ra, mazkur davlatlarning kemalari Shimoliy Muz okeanida harakatlanayotgan bo‘lsa-da, Grenlandiyaga yaqin hududlarda ko‘rinmagan.
Shuningdek, general Andersen Daniyaning AQShni joriy yilda Grenlandiya hududida o‘tkazilishi rejalashtirilgan harbiy mashqlarda ishtirok etishga taklif qilganini aytdi. Biroq, hozirgacha AQSh mazkur taklifga rasmiy javob bermagan.
Donald Tramp Grenlandiyaning AQSh milliy xavfsizligi uchun strategik ahamiyatga ega ekanini bir necha bor ta’kidlagan. Uning bu bayonotlaridan so‘ng Yevropa davlatlari oroldagi harbiy ishtirokni kuchaytirishga kirishdi.
Xususan, Fransiya 15 nafar, Germaniya 13 nafar, Finlyandiya esa ikki nafar harbiyni Grenlandiyaga yuborgan. Orol Daniya tarkibida ekanini inobatga olgan holda, Daniya ham qo‘shimcha harbiy kuchlarini joylashtirishini ma’lum qilgan.

Дания: Вблизи Гренландии нет российских и китайских кораблей
Начальник Арктического командования Дании, генерал-майор Сорен Андерсен опроверг заявления бывшего президента США Дональда Трампа о наличии российских и китайских кораблей у берегов Гренландии. Об этом сообщает Zamin.uz.
В комментарии агентству Reuters генерал Андерсен подчеркнул, что в районе Гренландии не наблюдается ни российских, ни китайских кораблей. По его словам, хотя корабли этих стран и передвигаются в Северном Ледовитом океане, вблизи Гренландии их не видно.
Кроме того, генерал Андерсен сообщил, что Дания пригласила США принять участие в военных учениях, запланированных на этот год на территории Гренландии. Однако до сих пор США не дали официального ответа на это приглашение.
Дональд Трамп неоднократно подчеркивал стратегическую важность Гренландии для национальной безопасности США. После его заявлений европейские страны начали усиливать военное присутствие на острове.
В частности, Франция направила 15 военнослужащих, Германия — 13, а Финляндия — двоих солдат в Гренландию. Учитывая, что остров входит в состав Дании, Дания также объявила о размещении дополнительных военных сил.