U Truth Social platformasidagi sahifasida Eron rahbariyati tomonidan 800 dan ortiq qatl hukmlari bekor qilinganini mamnuniyat bilan qabul qilib, minnatdorchilik izhor qildi. Trampning bu bayonoti avvalgi ogohlantirishlari bilan bog‘liq.
U namoyishchilarni qatl qilish davom etsa, Eron rahbariyatiga nisbatan keskin choralar ko‘rilishi mumkinligini ta’kidlagan edi. Inson huquqlari tashkilotlari so‘nggi haftalarda Eronda yuzlab odamlar qatl etilishi mumkinligi haqida ogohlantirib kelgan.
Shu bilan birga, Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Araqchi namoyishchilarni o‘ldirish rejasi yo‘qligini bildirgan. Noroziliklar 2025-yil dekabr oyida Tehron bozorida giperinflyatsiya va narxlarning oshishiga qarshi boshlangan va tez orada mamlakat bo‘ylab keng tarqalgan.
G‘arb matbuoti namoyishlarda 2400 dan ortiq odam halok bo‘lgani va 18 ming kishi hibsga olingani haqida xabar bergan. Tramp 16-yanvar kuni Eronga harbiy zarbadan tiyilganini ma’lum qildi.
Bu qarorning sabablari orasida qatl hukmlarining bekor qilingani, shuningdek, Saudiya Arabistoni, Qatar, Misr va O‘monning diplomatik harakatlari hamda Isroil bosh vaziri Netanyaxuning maslahatlari bor edi. Trampning maslahatchilari esa Erondagi rejimni qulatishning kafolatlanmaganligi va bu harakat natijasida AQSh qo‘shinlari va ittifoqchilariga zarar yetishi mumkinligini ta’kidlashgan.
AQSh ma’muriyati Eron oldiga to‘rtta talab qo‘ydi: uranni boyitish standartlarini belgilash, raketa arsenalini qisqartirish, boyitilgan uran masalasini hal qilish va ishonchli vositachilar orqali muzokaralar o‘tkazish. Eronda noroziliklar susaygan bo‘lsa-da, siyosiy vaziyat tarangligicha qolmoqda.
AQShda yashovchi shahzoda Rizo Pahlaviy Eron tuzumini ag‘darishga chaqirib, Vashingtondan qat’iyroq choralar ko‘rishni talab qilmoqda. Xulosa qilib aytganda, qatl hukmlarining bekor qilinishi muhim signal bo‘ldi, ammo AQSh va Eron o‘rtasidagi murakkab munosabatlar hanuz davom etmoqda.

Трамп приветствовал отмену смертных приговоров в Иране
Бывший президент США Дональд Трамп открыто приветствовал отмену смертных приговоров в Иране после массовых протестов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он с благодарностью воспринял на своей странице в платформе Truth Social отмену более 800 смертных приговоров и выразил признательность. Заявление Трампа связано с его предыдущими предупреждениями.
Он подчеркивал, что в случае продолжения казней протестующих могут быть приняты жесткие меры против иранского руководства. Правозащитные организации в последние недели предупреждали о возможных сотнях казней в Иране.
В то же время министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи заявил, что нет плана убивать протестующих. Протесты начались в декабре 2025 года на рынке Тегерана из-за гиперинфляции и роста цен и вскоре распространились по всей стране.
Западные СМИ сообщали о более чем 2400 погибших и 18 тысячах задержанных на протестах. 16 января Трамп заявил, что воздержался от военного удара по Ирану.
Причинами этого решения стали отмена смертных приговоров, а также дипломатические усилия Саудовской Аравии, Катара, Египта и Омана, а также советы премьер-министра Израиля Нетаньяху. Советники Трампа отмечали, что свержение режима в Иране не гарантировано и может нанести ущерб войскам США и их союзникам.
Администрация США выдвинула четыре требования к Ирану: установить стандарты обогащения урана, сократить ракетный арсенал, решить вопрос обогащенного урана и вести переговоры через надежных посредников. Несмотря на ослабление протестов, политическая ситуация в Иране остается напряженной.
Принц Реза Пехлеви, проживающий в США, призывает к свержению иранского режима и требует от Вашингтона принять более решительные меры. В заключение, отмена смертных приговоров стала важным сигналом, однако сложные отношения между США и Ираном продолжаются.