AQSh Grenlandiya bo‘yicha keskin da’volar bildirdi
AQSh prezidenti maslahatchisi Stiven Miller Grenlandiya bo‘yicha keskin bayonot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U Fox News telekanaliga bergan intervyusida hududni kim himoya qila olsa, nazorat ham o‘sha davlatga o‘tishi kerakligini ta’kidladi. Uning fikricha, Daniya iqtisodiyoti va armiyasi Grenlandiyani to‘liq himoya qilish uchun yetarli emas.
Millerning so‘zlariga ko‘ra, hududni nazorat qilish huquqi uni himoya qilish qobiliyatiga bog‘liq bo‘lib, bu tamoyil tarixan qadimdan mavjud. Grenlandiya Daniyaning avtonom hududi hisoblanadi va Daniya NATOning a’zosi sifatida xalqaro tizim doirasida uning xavfsizligini ta’minlashga mas’ul.
Biroq Tramp ma’muriyati Grenlandiyani AQSh milliy xavfsizligi va Arktikadagi geosiyosiy muvozanat uchun strategik hudud deb hisoblaydi. Trampning fikricha, mintaqada Rossiya va Xitoyning faolligi ortib bormoqda, shu sabab orolning ahamiyati oshmoqda.
Shuningdek, Tramp jamoasi raketaga qarshi mudofaa tizimi doirasida Grenlandiyani strategik nuqta sifatida ko‘rsatmoqda. Orolning joylashuvi Arktika yo‘nalishidagi kuzatuv va mudofaa faoliyatida muhim rol o‘ynashi mumkin.
Bunday bayonotlar Yevropada xavotir uyg‘otmoqda. Tramp avvalroq AQSh Grenlandiya ustidan nazoratni qo‘lga kiritishi kerakligini aytgan, hatto harbiy variant ham ko‘rib chiqilishi mumkinligini bildirgan edi.
Natijada, Yevropa davlatlari Arktikadagi xavfsizlik masalasiga jiddiyroq e’tibor qaratishga majbur bo‘lmoqda. Asosiy savol shuki, bu bayonotlar siyosiy bosimmi yoki katta o‘yinning boshlanishimi?

США выразили резкие претензии по поводу Гренландии
Советник президента США Стивен Миллер сделал резкое заявление по поводу Гренландии. Об этом сообщает Zamin.uz.
В интервью телеканалу Fox News он подчеркнул, что тот, кто может защитить территорию, должен также получить контроль над ней. По его мнению, экономика и армия Дании недостаточны для полной защиты Гренландии.
По словам Миллера, право контролировать территорию зависит от способности её защищать, и этот принцип существует с древних времён. Гренландия является автономной территорией Дании, которая, будучи членом НАТО, отвечает за её безопасность в рамках международной системы.
Однако администрация Трампа рассматривает Гренландию как стратегическую территорию для национальной безопасности США и геополитического баланса в Арктике. По мнению Трампа, активность России и Китая в регионе растёт, поэтому значение острова увеличивается.
Кроме того, команда Трампа рассматривает Гренландию как стратегическую точку в рамках системы противоракетной обороны. Расположение острова может сыграть важную роль в наблюдении и обороне по арктическому направлению.
Такие заявления вызывают обеспокоенность в Европе. Ранее Трамп заявлял, что США должны взять под контроль Гренландию и даже рассматривал военный вариант.
В результате европейские страны вынуждены уделять больше внимания вопросам безопасности в Арктике. Главный вопрос в том, являются ли эти заявления политическим давлением или началом большой игры?
В любом случае вопрос Гренландии будет долго обсуждаться на международной повестке дня. Арктика становится всё более стратегически важным регионом.