Tramp Grenlandiyani sotib olish uchun bojlarni oshirdi
U bu qarorini Truth Social platformasida ma’lum qilib, AQSh Grenlandiyani qo‘lga kiritmaguncha bojlar oshib borishini ta’kidladi. Grenlandiya Daniyaga tegishli bo‘lgan yirik arktik orol hisoblanadi.
Trampning so‘zlariga ko‘ra, 1-fevraldan boshlab Daniya, Norvegiya, Shvetsiya, Fransiya, Germaniya, Niderlandiya, Finlyandiya va Britaniyadan olib kelinadigan tovarlarga 10 foizlik qo‘shimcha boj joriy etiladi. Bundan tashqari, 1-iyundan boshlab bu bojlar 25 foizga oshirilishi rejalashtirilgan.
Tramp Grenlandiyani AQSh xavfsizligi uchun strategik hudud deb hisoblaydi. Mazkur bayonot Yevropa davlatlari va Grenlandiyada noroziliklarga sabab bo‘ldi.
Daniya va Grenlandiyada bo‘lib o‘tgan namoyishlarda qatnashchilar AQShning talablari adolatsiz ekanini aytib, Grenlandiya o‘z taqdirini o‘zi hal qilishi lozimligini ta’kidlashdi. Yevropa davlatlari ham Daniyani qo‘llab-quvvatlab, AQShning bu harakati NATO doirasidagi hamkorlikka salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini ma’lum qildi.

Трамп повысил пошлины на покупку Гренландии
Президент США Дональд Трамп объявил о повышении пошлин против европейских стран с целью покупки Гренландии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он сообщил о своем решении на платформе Truth Social, подчеркнув, что пошлины будут повышаться, пока США не приобретут Гренландию. Гренландия является крупным арктическим островом, принадлежащим Дании.
По словам Трампа, с 1 февраля будет введена дополнительная пошлина в размере 10% на товары, импортируемые из Дании, Норвегии, Швеции, Франции, Германии, Нидерландов, Финляндии и Великобритании. Кроме того, с 1 июня планируется увеличить эти пошлины до 25%.
Трамп считает Гренландию стратегически важной территорией для безопасности США. Это заявление вызвало недовольство в европейских странах и Гренландии.
Участники протестов в Дании и Гренландии заявили, что требования США несправедливы, и подчеркнули, что Гренландия должна сама решать свою судьбу. Европейские страны также поддержали Данию, отметив, что действия США могут негативно повлиять на сотрудничество в рамках НАТО.
В настоящее время Дания разместила дополнительные военные силы на острове для обеспечения безопасности Гренландии. Ожидается продолжение переговоров и принятие новых решений по вопросу пошлин.