Larri Ellison yaxtasining nomini o‘zgartirdi: sabab nima?
Amerikalik milliarder va Oracle kompaniyasi asoschilaridan biri Larri Ellison o‘zining superyaxtasining nomini o‘zgartirgani yana bir bor jamoatchilik e’tiborini tortdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Dastlab, yaxtaga yapon mifologiyasidagi ma’buda nomi – Izanami deb nom berilgan edi. Biroq internetda bu nomni teskarisiga o‘qilganda yoki oynada aks etganida "I’m a Nazi" (Men natsistman) degan ma’noga o‘xshash talqin paydo bo‘lishi mumkinligi haqida fikrlar tarqaldi.
Ushbu holat sababli Ellison yaxtaning nomini Ronin deb o‘zgartirdi. Ronin so‘zi yapon madaniyatida o‘z xo‘jayinidan ayrilgan, darbadar samurayni anglatadi.
Bu nom oldingi noqulay talqin o‘rniga neytral va tarixiy ma’noga ega atama sifatida tanlandi. Shuningdek, Larri Ellisonning Isroil va uning Bosh vaziri Benyamin Netanyahu bilan yaqin aloqalari haqida ham turli xabarlar tarqalmoqda.
Ba’zi manbalarda Ellison Netanyahu bilan yaqin do‘stlik aloqalariga ega ekani ta’kidlanadi. Bundan tashqari, u yahudiy va Isroilga oid turli tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlaganligi haqida ham ma’lumotlar mavjud.

Ларри Эллисон изменил название своей яхты: в чем причина?
Американский миллиардер и один из основателей компании Oracle Ларри Эллисон вновь привлек внимание общественности тем, что изменил название своей суперъяхты. Об этом сообщает Zamin.uz.
Изначально яхта была названа в честь богини из японской мифологии — Идзанами. Однако в интернете появились мнения, что при прочтении этого имени наоборот или в зеркальном отражении оно может восприниматься как "I'm a Nazi" (Я нацист).
Из-за этой ситуации Эллисон изменил название яхты на Ронин. Слово «рони́н» в японской культуре означает самурая, оставшегося без хозяина, бродячего воина.
Это название было выбрано как нейтральный и имеющий историческое значение термин вместо прежнего неудобного толкования. Также ходят различные слухи о близких связях Ларри Эллисона с Израилем и его премьер-министром Биньямином Нетаньяху.
Некоторые источники утверждают, что Эллисон поддерживает дружеские отношения с Нетаньяху. Кроме того, имеются сведения о том, что он поддерживал различные инициативы, связанные с иудаизмом и Израилем.