AQSh Grenlandiyadagi harbiy obyektlarni o‘rganganmi?
AQSh Grenlandiyadagi harbiy infratuzilma haqida ma’lumot izlagani iddao qilindi Daniyaning “Berlingske” nashri xabariga ko‘ra, 2025 yilda Qo‘shma Shtatlar Grenlandiyadagi infratuzilma, xususan, harbiy obyektlar haqida ma’lumot to‘plashga norasmiy urinish qilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Nashrning ta’kidlashicha, bu jarayon Daniya hukumati rasmiy ishtirokisiz va odatiy diplomatik-harbiy aloqalar doirasidan chetda amalga oshirilgan. Ma’lumotlarga ko‘ra, AQSh vakillari Grenlandiyadagi daniyalik hamkasblariga harbiy obyektlar, portlar va aviabazalarga oid ma’lumotlarni taqdim etishlarini so‘ragan.
Ushbu xulosalar Daniya Mudofaa vazirligidan olingan, xavfsizlik nuqtayi nazaridan qisqartirilgan hujjatlarga asoslangan. “Berlingske”ning fikricha, AQShning bu harakatlari Grenlandiya bo‘yicha ehtimoliy harbiy rejalarga tayyorgarlik ko‘rish, jumladan, orolga aralashuv yoki kuch ishlatish variantlarini ko‘rib chiqishga qaratilgan.
Nashr bu jarayonni “hududni oldindan o‘rganish” sifatida baholamoqda. Arktikadagi raqobat kuchayib borar ekan, Grenlandiya atrofidagi har qanday ma’lumot so‘rovi geopolitik masalaga aylanishi mumkin.
Yevropa rasmiylari bu masala NATO munosabatlariga ham ta’sir ko‘rsatishi mumkinligidan ogohlantirmoqda. Shu sababli, Grenlandiya endi oddiy muzli orol emas, balki yirik davlatlar manfaatlari to‘qnashadigan strategik hududga aylanmoqda.

Изучали ли США военные объекты в Гренландии?
Заявлено, что США пытались получить информацию о военной инфраструктуре на Гренландии По сообщению датского издания «Berlingske», в 2025 году Соединённые Штаты неофициально пытались собрать информацию об инфраструктуре на Гренландии, в частности, о военных объектах. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным издания, этот процесс проходил без официального участия датского правительства и вне рамок обычных дипломатических и военных связей. Согласно информации, представители США просили датских коллег на Гренландии предоставить данные о военных объектах, портах и авиабазах.
Эти выводы основаны на сокращённых документах, полученных из Министерства обороны Дании по соображениям безопасности. По мнению «Berlingske», действия США направлены на подготовку возможных военных планов в отношении Гренландии, включая рассмотрение вариантов вмешательства на острове или применения силы.
Издание оценивает этот процесс как «предварительное изучение территории». По мере усиления соперничества в Арктике, любой запрос информации вокруг Гренландии может превратиться в геополитический вопрос.
Европейские официальные лица предупреждают, что этот вопрос может также повлиять на отношения в НАТО. Поэтому Гренландия перестаёт быть просто ледяным островом и становится стратегическим регионом, где сталкиваются интересы крупных держав.
Попытки получения информации сегодня могут завтра привести к серьёзным проблемам в дипломатии, безопасности и союзнических отношениях.