Grenlandiyada Tramp taklifiga qarshi norozilik namoyishlari bo‘lib o‘tdi
Grenlandiya va Daniyada minglab odamlar AQSH sobiq prezidenti Donald Trampning Grenlandiyani sotib olish haqidagi bayonotlariga qarshi norozilik bildirish uchun ko‘chaga chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu namoyishlar Grenlandiya va Daniyadagi bir qator nodavlat tashkilotlar tashabbusi bilan tashkil etilgan bo‘lib, ular Kopenhagen, Nuuk va boshqa shaharlarda bo‘lib o‘tdi. Namoyishchilarning asosiy talabi — Grenlandiyaning o‘z taqdirini belgilash huquqini hurmat qilish.
Inuit tashkiloti rahbari Kamilla Sizing bu borada Daniya va Grenlandiya o‘rtasidagi munosabatlarga e’tibor qaratib, mustaqillik tamoyillariga rioya qilish zarurligini ta’kidladi. Donald Trampning Grenlandiya AQSH milliy xavfsizligi uchun strategik ahamiyatga ega ekanini aytib, orolni sotib olish taklifini ilgari surishi Yevropada keskin noroziliklarga sabab bo‘ldi.
Tramp, shuningdek, Yevropa davlatlari uning rejalariga qarshi chiqsa, ularning tovarlariga boj joriy etilishi mumkinligini ham bildirgan. Grenlandiya poytaxti Nuukda o‘tgan namoyishda bosh vazir Yens-Frederik Nilsen “Grenlandiya sotilmaydi” va “Biz kelajagimizni o‘zimiz belgilaymiz” kabi plakatlar bilan namoyishchilar safiga qo‘shildi.
Namoyishchilardan biri Alan Amstrup o‘z hayotlarini tinch davom ettirishni xohlashlarini aytdi. Reuters agentligi ma’lumotiga ko‘ra, Grenlandiya aholisi orasida o‘tkazilgan so‘rov natijalariga ko‘ra, 85 foiz odam AQSHga qo‘shilish fikriga qarshi ekanini bildirgan.
Ushbu namoyishlar nafaqat emotsional chiqish, balki Grenlandiyaning mustaqillikka bo‘lgan qat’iy talabini ifoda etuvchi pozitsiya sifatida baholanmoqda. Grenlandiya xalqi o‘z taqdirini o‘zi belgilashni xohlaydi va bu boradagi signalni yaqqol namoyon etdi.

В Гренландии прошли протесты против предложения Трампа
Тысячи людей в Гренландии и Дании вышли на улицы, чтобы выразить протест против заявлений бывшего президента США Дональда Трампа о покупке Гренландии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти протесты были организованы рядом неправительственных организаций в Гренландии и Дании и проходили в Копенгагене, Нуке и других городах. Основное требование протестующих — уважение права Гренландии самостоятельно определять свою судьбу.
Глава организации инуитов Камилла Сизинг обратила внимание на отношения между Данией и Гренландией, подчеркнув необходимость соблюдения принципов независимости. Предложение Дональда Трампа о покупке острова, мотивированное стратегическим значением Гренландии для национальной безопасности США, вызвало резкое недовольство в Европе.
Трамп также заявил, что если европейские страны выступят против его планов, на их товары могут быть введены пошлины. На прошедшем в столице Гренландии Нууке митинге премьер-министр Йенс-Фредерик Нильсен присоединился к протестующим с плакатами «Гренландия не продаётся» и «Мы сами определяем своё будущее».
Один из протестующих, Алан Амстроп, заявил, что они хотят продолжать жить в мире. По данным агентства Reuters, согласно опросу среди населения Гренландии, 85 процентов людей выступают против присоединения к США.
Эти протесты рассматриваются не только как эмоциональный всплеск, но и как позиция, выражающая твёрдое требование Гренландии к независимости. Народ Гренландии хочет самостоятельно определять свою судьбу и ясно дал об этом сигнал.