AQSh prezidenti Donald Tramp Grenlandiyani sotib olish istagini bildirgan va agar bu masala bo‘yicha qarshilik qilinsa, Yevropa davlatlariga bojlar joriy etishi mumkinligini aytgan edi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu bayonot Yevropa davlatlari tomonidan keskin tanqid qilindi. Grenlandiya va Daniya mustaqilligi masalasida Yevropa davlatlari birlashib, bu hududlarni himoya qilishga qaror qildi.
Daniya tashabbusi bilan Fransiya, Germaniya, Buyuk Britaniya va boshqa davlatlar Grenlandiyaga harbiy yordam yubordi. Tramp esa bunga javoban sakkizta Yevropa davlatiga bojlar joriy etishi mumkinligini ma’lum qildi.
Yevropa yetakchilari bu tahdidni qabul qilib bo‘lmasligini ta’kidlab, birgalikda ish olib borish uchun yig‘ilish o‘tkazishga qaror qilishdi. Grenlandiya vaziri Naaja Natanielsen bu vaziyatda odob va jasorat bilan harakat qilish muhimligini aytib, ular hamkorlikni davom ettirishga tayyor ekanini bildirdi.
Daniya tashqi ishlar vaziri esa yaqin kunlarda Oslo, London va Stokgolmga tashrif buyurib, Arktika mintaqasida NATO davlatlari o‘rtasidagi hamkorlikni kuchaytirish zarurligini muhokama qilishni rejalashtirmoqda. Skandinaviya davlatlari ham Daniyaning pozitsiyasini qo‘llab-quvvatlab, Grenlandiyaning Daniya tarkibida qolishi kerakligini ta’kidladi.

Проблема Гренландии: Европа объединилась против угрозы Трампа
Президент США Дональд Трамп выразил желание купить Гренландию и заявил, что в случае сопротивления по этому вопросу может ввести пошлины против европейских стран. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это заявление было резко раскритиковано европейскими странами. По вопросу независимости Гренландии и Дании европейские государства объединились и решили защитить эти территории.
По инициативе Дании Франция, Германия, Великобритания и другие страны направили военную помощь Гренландии. В ответ Трамп заявил о возможности введения пошлин против восьми европейских стран.
Лидеры Европы подчеркнули, что не примут эту угрозу, и решили провести встречу для совместной работы. Министр Гренландии Наая Натанильсен заявила, что в этой ситуации важно действовать с достоинством и мужеством, и они готовы продолжать сотрудничество.
Министр иностранных дел Дании планирует в ближайшие дни посетить Осло, Лондон и Стокгольм для обсуждения необходимости укрепления сотрудничества между странами НАТО в Арктическом регионе. Страны Скандинавии также поддержали позицию Дании, подчеркнув, что Гренландия должна оставаться в составе Дании.