Grenlandiya atrofidagi geosiyosiy vaziyat yana bir yangi voqea bilan boyidi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Germaniyaning "Bild" nashriga ko‘ra, Bundesverning Grenlandiyada joylashgan harbiy bo‘linmasi Berlindan shoshilinch ravishda orolni tark etish buyrug‘ini olgan. Ushbu qaror hech qanday rasmiy bayonotsiz va yashirin tarzda bajarilgan.
Ma’lum bo‘lishicha, admiral Shtefan Pauli boshchiligidagi 15 nafar harbiy xizmatchi Nuuk shahridagi aeroportga yo‘l olgan va u yerda rejalashtirilgan tadbirlar bekor qilingan. Harbiylarning Grenlandiyaga yetib kelganiga atigi bir necha kun bo‘lgan edi.
Ular uzoq muddat qolishi, shuningdek, razvedka faoliyati bilan shug‘ullanishi rejalashtirilgan edi. Ammo yakshanba kuni ertalab ular uchun qaytish buyrug‘i berilgan.
Keyinchalik Germaniya ommaviy axborot vositalari bu ma’lumotni tasdiqladi. "Welt" nashriga ko‘ra, operativ boshqaruv qo‘mondonligi vakili harbiylarning fuqarolik samolyoti orqali Daniyaning Kopengagen shahriga qaytganini ma’lum qilgan.
Bunday shoshilinch qarorning sabablari haqida turli taxminlar ilgari surilmoqda. "Bild" nashrining yozishicha, bu holat AQSH prezidenti Donald Trampning Yevropa davlatlariga nisbatan tariflar joriy etish tahdidlari bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin.
Tramp ayrim Yevropa davlatlariga 10 foizlik boj solinishi va bu tartib Grenlandiya AQSH tasarrufiga o‘tmaguncha amalda qolishini aytgan edi. Bundan tashqari, Tramp Yevropa davlatlarining Grenlandiyaga harbiy kuch kiritishini xavfli qadam sifatida baholagan.
Grenlandiya masalasi hozirda nafaqat harbiy strategiya, balki Arktika xavfsizligi va xalqaro savdo bosimi bilan ham bog‘liq murakkab vaziyatni yuzaga keltirmoqda. Rasmiy bayonotlarning kamligi esa turli taxminlar va xavotirlarning ko‘payishiga sabab bo‘lmoqda.

Немецкие военные срочно покинули Гренландию
По информации немецкого издания "Bild", воинское подразделение Бундесвера, расположенное в Гренландии, получило приказ срочно покинуть остров из Берлина. Это решение было выполнено без каких-либо официальных заявлений и тайно.
Известно, что 15 военнослужащих под руководством адмирала Штефана Паули направились в аэропорт города Нуук, где запланированные мероприятия были отменены. Военные прибыли в Гренландию всего несколько дней назад.
Планировалось, что они останутся там длительное время и займутся разведывательной деятельностью. Однако в воскресенье утром им был отдан приказ вернуться.
Позже немецкие СМИ подтвердили эту информацию. По данным издания "Welt", представитель оперативного командования сообщил, что военные вернулись в датскую столицу Копенгаген на гражданском самолёте.
Причины такого срочного решения вызывают различные предположения. По сведениям "Bild", это может быть связано с угрозами президента США Дональда Трампа ввести тарифы против европейских стран.
Трамп заявил о введении 10-процентных пошлин для некоторых европейских государств и о том, что этот режим будет действовать до тех пор, пока Гренландия не перейдёт под контроль США. Кроме того, Трамп оценил военное присутствие европейских стран в Гренландии как опасный шаг.
Вопрос Гренландии сейчас связан не только с военной стратегией, но и с безопасностью Арктики и международным торговым давлением, создавая сложную ситуацию. Недостаток официальных заявлений способствует росту различных предположений и тревог.