Trampning Nobel da’vosi Yevropada bahs-munozaraga sabab bo‘ldi
AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp Norvegiya bosh vaziri Yonas Gar Styorega yo‘llagan maktubi dunyo jamoatchiligida katta qiziqish uyg‘otdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu maktubda Tramp o‘zining tinchlik bo‘yicha Nobel mukofotiga loyiq ekanligini ta’kidlagan. U bir necha urushlarni to‘xtatgani uchun mukofotga munosib deb hisoblaganini bildirgan, ammo mukofot berilmagani sababli bundan keyin AQSh manfaatlarini birinchi o‘ringa qo‘yishini qayd etgan.
Tramp maktubda Grenlandiya mavzusiga ham to‘xtalib o‘tgan. U Grenlandiyaning xavfsizligi va nazorati bo‘yicha qattiq pozitsiyani ilgari surgan.
Bu bayonotlar Yevropada keskin munozaralarga sabab bo‘ldi. Ayrim Yevropa davlatlari Daniya va Grenlandiya bilan birgalikda birdamlik bildirishgan, bu esa transatlantik munosabatlarda yangi taranglikni yuzaga keltirdi.
Maktubdagi Nobel mukofoti haqidagi ishora yana bir muhim voqeani eslatadi. 2025-yilda Venesuela muxolifati vakili Mariya Korina Machadoga tinchlik bo‘yicha Nobel mukofoti topshirilgani rasmiy manbalarda qayd etilgan edi.
Trampning mazkur maktubi va undagi siyosiy bayonotlar Yevropada katta shov-shuvga sabab bo‘ldi. Endi asosiy savol shuki, bu bayonotlar amaliy qarorlarga aylanadimi yoki faqat qattiq ritorika sifatida qoladimi?

Претензия Трампа на Нобелевскую премию вызвала споры в Европе
Письмо бывшего президента США Дональда Трампа премьер-министру Норвегии Йонасу Гар Стьоре вызвало большой интерес у мировой общественности. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этом письме Трамп подчеркнул, что заслуживает Нобелевской премии мира. Он заявил, что считает себя достойным награды за прекращение нескольких войн, однако из-за того, что премия не была присуждена, он отметил, что впредь будет ставить интересы США на первое место.
Трамп также коснулся темы Гренландии в письме. Он занял жёсткую позицию по вопросам безопасности и контроля над Гренландией.
Эти заявления вызвали острые дискуссии в Европе. Некоторые европейские страны выразили солидарность с Данией и Гренландией, что привело к новой напряжённости в трансатлантических отношениях.
Упоминание о Нобелевской премии в письме напоминает ещё об одном важном событии. В 2025 году официальные источники зафиксировали присуждение Нобелевской премии мира представителю венесуэльской оппозиции Марии Корине Мачадо.
Данное письмо Трампа и содержащиеся в нём политические заявления вызвали большой резонанс в Европе. Теперь главный вопрос заключается в том, станут ли эти заявления практическими решениями или останутся лишь жёсткой риторикой?