Ispaniyada ikki poyezd to‘qnashdi, 39 kishi halok bo‘ldi
Ispaniyaning Kordoba viloyatida ikki tezyurar poyezdning to‘qnashuvi oqibatida kamida 39 kishi halok bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Reuters axborot agentligi xabariga ko‘ra, ushbu hodisa 19-yanvar kuni kechqurun Adamuz shahri yaqinida sodir bo‘lgan. Rasmiy ma’lumotlarga asoslanib aytilishicha, 120 dan ortiq kishi jarohat olgan, ulardan ayrimlari shifoxonada davolanmoqda.
Voqea tafsilotlariga ko‘ra, Malagadan Madridga yo‘l olgan poyezd relsdan chiqib ketgan. Shu vaqtda qarama-qarshi yo‘nalishda kelayotgan boshqa poyezd bilan to‘qnashgan.
Har ikki poyezdda yuzlab yo‘lovchilar bo‘lgan. Hodisa joyi chekka hududda joylashgani sababli qutqaruv ishlari murakkab kechgan, ammo tez yordam va qutqaruv xizmatlari barcha zarur choralarni ko‘rgan.
Mamlakat rahbariyati hodisa joyiga tashrif buyurib, vaziyatni shaxsan nazorat qilgan. Halokatning aniq sabablari hozircha noma’lum bo‘lib, mutaxassislar tekshiruv ishlari olib bormoqda.
Ushbu fojia Ispaniya temiryo‘l tizimida so‘nggi yillardagi eng yirik halokatlardan biri sifatida baholanmoqda.

В Испании столкнулись два поезда, 39 человек погибли
В провинции Кордова в Испании в результате столкновения двух скоростных поездов погибло не менее 39 человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации агентства Reuters, инцидент произошёл вечером 19 января недалеко от города Адамус. Согласно официальным данным, более 120 человек получили ранения, некоторые из них находятся на лечении в больнице.
По деталям происшествия, поезд, следовавший из Малаги в Мадрид, сошёл с рельсов. В этот момент он столкнулся с другим поездом, движущимся в противоположном направлении.
В обоих поездах находились сотни пассажиров. Поскольку место происшествия расположено в отдалённой местности, спасательные работы проходили с трудностями, однако службы скорой помощи и спасатели приняли все необходимые меры.
Руководство страны посетило место происшествия и лично контролирует ситуацию. Точные причины катастрофы пока неизвестны, специалисты проводят расследование.
Эта трагедия считается одной из крупнейших аварий в железнодорожной системе Испании за последние годы.