U 19-yanvar kuni xalqqa murojaat qilib, bu chiqishini prezident sifatidagi so‘nggi murojaati deb atadi. Prezident 20-yanvar kuni iste’fo haqidagi arizasini rasmiy ravishda topshirishini ma’lum qildi.
Amaldagi qonunchilikka ko‘ra, prezidentning iste’fo haqidagi arizasi Konstitutsiyaviy sud tomonidan ko‘rib chiqilishi lozim. Sud qaror chiqargunga qadar Radev o‘z vazifalarini davom ettiradi.
Agar iste’fo qabul qilinsa, prezidentlik vazifalari vitse-prezident Iliyana Yotovaga o‘tadi. Radev o‘z murojaatida Iliyana Yotovaga ishonch bildirgan holda, uni prezidentlik vazifasini munosib bajaruvchi shaxs sifatida e’tirof etdi.
Shuningdek, u jamiyatni mamlakat kelajagi uchun mas’uliyatni his etishga va birdamlikka chaqirdi. Rumen Radev 2017 yildan buyon Bolgariya prezidenti lavozimini egallab kelayotgan edi.
Uning iste’fo haqidagi qarori mamlakatda bir necha oydan beri davom etayotgan siyosiy noroziliklar fonida yuzaga chiqdi. Ushbu norozilik namoyishlariga ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videolar sabab bo‘lgan.
Videolarda hukmron koalitsiya deputatlarining muhim qonunlarni shoshilinch tarzda qabul qilayotgani va byudjet masalalaridagi shaffoflik yo‘qligi aks etgan. Avvalroq, 11-dekabr kuni Bolgariya bosh vaziri Rosen Jelyazkov ham iste’foga chiqqan edi.
Mahalliy ommaviy axborot vositalari Radevning iste’fosi ortida uning siyosiy partiya tuzish va muddatidan oldin o‘tkazilishi kutilayotgan parlament saylovlarida ishtirok etish rejalari borligini taxmin qilmoqda. Agar Radevning iste’fosi tasdiqlansa, vitse-prezident Yotova vaqtincha prezidentlik vazifalarini bajaradi.
Shu bilan birga, mamlakat siyosiy noroziliklar va ehtimoliy saylovlar fonida yangi bosqichga kiradi.

Президент Болгарии Румен Радев объявил об отставке
Президент Болгарии Румен Радев открыто заявил о своем намерении уйти в отставку. Об этом сообщает Zamin.uz.
19 января он обратился к народу, назвав это обращение своим последним в качестве президента. Президент сообщил, что 20 января официально подаст заявление об отставке.
Согласно действующему законодательству, заявление президента об отставке должно быть рассмотрено Конституционным судом. До вынесения решения суда Радев продолжит выполнять свои обязанности.
Если отставка будет принята, обязанности президента перейдут вице-президенту Илиане Йотовой. В своем обращении Радев выразил доверие Илиане Йотовой, признав ее достойным исполнителем президентских обязанностей.
Кроме того, он призвал общество осознать ответственность за будущее страны и к единству. Румен Радев занимает пост президента Болгарии с 2017 года.
Его решение об отставке возникло на фоне продолжающихся в стране уже несколько месяцев политических протестов. Эти протесты вызваны видеозаписями, распространяемыми в социальных сетях.
На видео показано, как депутаты правящей коалиции спешно принимают важные законы и отсутствует прозрачность в вопросах бюджета. Ранее, 11 декабря, также ушел в отставку премьер-министр Болгарии Росен Желязков.
Местные СМИ предполагают, что за отставкой Радева стоят его планы создать политическую партию и участвовать в досрочных парламентских выборах. Если отставка Радева будет подтверждена, вице-президент Йотова временно исполнит обязанности президента.