O‘zbekiston AQShda uchta yangi konsullik ochadi
O‘zbekiston Amerika Qo‘shma Shtatlaridagi diplomatik faoliyatini kengaytirish va xalqaro havo qatnovlari yo‘nalishlarini ko‘paytirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakatning amaldagi elchixona va konsulliklariga qo‘shimcha ravishda, AQShda uchta yangi konsullik ochilishi kutilmoqda. Bundan tashqari, havo qatnovlari geografiyasi Kaliforniya va Florida shtatlari tomon kengayishi mumkin.
Bu haqda O‘zbekistonning AQShdagi elchisi Furqat Sidikov tadbirkorlar bilan uchrashuvda ma’lum qildi. Elchining so‘zlariga ko‘ra, hozirgacha O‘zbekiston manfaatlarini asosan Vashingtondagi elchixona va Nyu-Yorkdagi bosh konsullik ifodalab kelgan.
Endilikda Chikago, San-Fransisko va Vashington shtatida yangi konsulliklar ochilishi rejalashtirilmoqda. Ushbu qadam AQSh fuqarolari uchun 2026 yildan boshlab O‘zbekistonga vizasiz kirish tartibi joriy etilishi fonida amalga oshirilmoqda.
Shuningdek, elchi O‘zbekiston mintaqada AQSh bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovga ega yagona aviatsiya markazi bo‘lib qolayotganini ta’kidladi. Hozirgi kunda Nyu-York yo‘nalishida haftasiga beshta reys amalga oshirilmoqda.
Kelgusida esa Kaliforniya yoki Florida tomon to‘g‘ridan-to‘g‘ri parvozlar yo‘lga qo‘yilishi muhokama qilinmoqda. Furqat Sidikov AQShda O‘zbekistonni targ‘ib qilish bo‘yicha hozirgi yondashuvlarni tanqid qilib, ko‘plab materiallarni “shablon” deb baholadi.
U turizm sohasida aniq auditoriyaga mos xizmat va mahsulotlarni ishlab chiqishni tavsiya etdi. Yangi targ‘ibot strategiyasi doirasida O‘zbekiston National Geographic telekanali bilan hamkorlikni boshladi.
Telekanal ijodiy guruhi mamlakatga kelib, hujjatli serial suratga olishi rejalashtirilgan. Ushbu loyiha xalqaro auditoriyaga O‘zbekistonning turistik brendini tanishtirishga qaratiladi.
Elchi, shuningdek, mablag‘larni rasmiy tadbirlarga emas, balki kuchli marketing va nufuzli global blogerlarni jalb etishga yo‘naltirish zarurligini ta’kidladi. Bundan tashqari, O‘zbekiston AQSh bilan fuqarolari uchun viza olish tartibini soddalashtirish bo‘yicha muzokaralar olib borayotgani ma’lum qilindi.
Ushbu jarayon uzoq davom etishi va ko‘p jihatdan AQSh tomonining qarorlariga bog‘liqligi qayd etildi.

Узбекистан откроет три новых консульства в США
Узбекистан планирует расширить дипломатическую деятельность в Соединённых Штатах Америки и увеличить количество международных авиарейсов. Об этом сообщает Zamin.uz.
В дополнение к действующим посольству и консульствам страны ожидается открытие трёх новых консульств в США. Кроме того, география авиарейсов может расшириться в сторону штатов Калифорния и Флорида.
Об этом сообщил посол Узбекистана в США Фуркат Сидиков на встрече с предпринимателями. По словам посла, до настоящего времени интересы Узбекистана в основном представляли посольство в Вашингтоне и генеральное консульство в Нью-Йорке.
Теперь планируется открытие новых консульств в штатах Чикаго, Сан-Франциско и Вашингтон. Этот шаг осуществляется на фоне введения с 2026 года безвизового режима для граждан США при въезде в Узбекистан.
Также посол подчеркнул, что Узбекистан остаётся единственным авиационным центром в регионе, имеющим прямое авиасообщение с США. В настоящее время по направлению Нью-Йорк выполняется пять рейсов в неделю.
В будущем обсуждается организация прямых рейсов в сторону Калифорнии или Флориды. Фуркат Сидиков критиковал текущие подходы к продвижению Узбекистана в США, назвав многие материалы «шаблонными».
Он рекомендовал разрабатывать услуги и продукты, ориентированные на конкретную аудиторию в сфере туризма. В рамках новой стратегии продвижения Узбекистан начал сотрудничество с телеканалом National Geographic.
Творческая группа телеканала планирует приехать в страну для съёмок документального сериала. Этот проект направлен на знакомство международной аудитории с туристическим брендом Узбекистана.
Посол также отметил необходимость направлять средства не на официальные мероприятия, а на мощный маркетинг и привлечение авторитетных мировых блогеров. Кроме того, сообщается, что Узбекистан ведёт переговоры с США о упрощении визового режима для своих граждан.
Отмечается, что этот процесс может занять длительное время и во многом зависит от решений американской стороны.