Bu muhokamalarga AQSHning Grenlandiyaga nisbatan bildirgan pozitsiyasi va bu boradagi bayonotlari sabab bo‘ldi. Shu munosabat bilan musobaqani boykot qilish masalasi ochiq muhokama qilinmoqda.
Mazkur tashabbusni “Sankt-Pauli” futbol klubi prezidenti va Bundesliga hamda Germaniya futbol federatsiyasi ijroiya qo‘mitasi a’zosi Oke Gyottlix ilgari surdi. Uning ta’kidlashicha, Yevropaga bilvosita yoki kelajakda to‘g‘ridan to‘g‘ri tahdid tug‘dirishi mumkin bo‘lgan mamlakatda yevropalik futbolchilarning ishtirok etishi qanchalik to‘g‘ri ekani haqida jiddiy o‘ylash lozim.
Gyottlixning fikricha, bu savol bugungi kunda dolzarb bo‘lib qolmoqda. Bahslar kelib chiqishiga AQSH prezidenti Donald Trampning Daniyaga qarashli Grenlandiya hududida raketaga qarshi mudofaa tizimlarini joylashtirish istagi haqidagi bayonotlari sabab bo‘ldi.
Bu fikrlar Germaniyada sport va geosiyosatning bir-biri bilan kesishgan nuqtasida qanday pozitsiya tanlanishi kerakligi borasida qizg‘in muhokamalarga sabab bo‘ldi. Eslatib o‘tamiz, 2026 yilgi Jahon chempionati AQSH, Kanada va Meksika hududida o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Musobaqa 11 iyun kuni start olib, 19 iyul kuni final o‘yini bilan yakunlanishi kutilmoqda. Hozircha bu masalalar faqat fikrlar darajasida muhokama qilinmoqda, rasmiy qaror qabul qilinganicha yo‘q.
Ammo bunday chaqiriqlarning o‘ziyoq 2026 yilgi Jahon chempionatiga tayyorgarlik jarayonida maydon tashqarisidagi muammolar ham muhim o‘rin tutayotganini ko‘rsatmoqda.

В Германии обсуждается бойкот чемпионата мира 2026 года
В Германии начались неожиданные политические споры вокруг Чемпионата мира 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти обсуждения вызваны позицией США по отношению к Гренландии и соответствующими заявлениями. В связи с этим открыто обсуждается вопрос бойкота соревнования.
Эту инициативу выдвинул президент футбольного клуба «Санкт-Паули» и член исполнительного комитета Бундеслиги и Немецкой футбольной федерации Оке Гёттлих. По его словам, необходимо серьёзно задуматься о том, насколько правильно участие европейских футболистов в стране, которая может косвенно или в будущем напрямую представлять угрозу для Европы.
По мнению Гёттлиха, этот вопрос сегодня становится особенно актуальным. Споры вызваны заявлениями президента США Дональда Трампа о желании разместить системы противоракетной обороны на территории Гренландии, принадлежащей Дании.
Эти взгляды вызвали в Германии оживлённые дискуссии о том, какую позицию следует занять на пересечении спорта и геополитики. Напомним, что Чемпионат мира 2026 года планируется провести на территории США, Канады и Мексики.
Турнир стартует 11 июня и ожидается, что завершится финальным матчем 19 июля. Пока эти вопросы обсуждаются только на уровне мнений, официальных решений не принято.
Однако уже сами такие призывы показывают, что в процессе подготовки к Чемпионату мира 2026 года проблемы вне поля также занимают важное место.