Niderlandiyada skottish va sfinks mushuklari taqiqlandi
Niderlandiyada Scottish Fold (skottish) va sfinks zotli mushuklarni ko‘paytirish, sotish yoki mamlakatga olib kirish qat’iyan taqiqlanadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda "The Nation" xabar berdi. Ushbu qaror mazkur zotlarning tashqi ko‘rinishi bilan bog‘liq bo‘lgan jiddiy genetik muammolar sabab qabul qilingan.
Qayd etilishicha, bu choralar hayvonlarning farovonligini oshirishga qaratilgan kengroq siyosatning bir qismi hisoblanadi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, skottish mushuklarining qayrilgan quloq shakli genetik mutatsiya natijasi bo‘lib, bu tog‘ay va bo‘g‘imlarda turli nuqsonlarni keltirib chiqaradi.
Natijada mushuklarda artrit, doimiy og‘riq, shuningdek, dum va umurtqa bilan bog‘liq muammolar kuzatilishi mumkin. Sfinks zotidagi mushuklarda esa junning yo‘qligi ularning tana haroratini me’yorida saqlashni qiyinlashtiradi.
Bu esa teri kasalliklari va infeksiyalarga moyillikni oshiradi. Mazkur qarorni Niderlandiya veterinarlari assotsiatsiyasi hamda Yevropa veterinariya shifokorlari uyushmasi qo‘llab-quvvatlagan.
Shuningdek, bu zotdagi mushuklarni har qanday tanlov yoki ko‘rgazmalarda namoyish qilish taqiqlangan, istisno holatlar ko‘zda tutilmagan. Qoidalarni buzgan shaxslar 1500 yevro miqdorida jarimaga tortiladi.

В Нидерландах запретили шотландских и сфинкс кошек
В Нидерландах строго запрещено разведение, продажа или ввоз в страну кошек пород Scottish Fold (шотландская) и сфинкс. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает "The Nation". Это решение принято из-за серьёзных генетических проблем, связанных с внешним видом этих пород.
Отмечается, что эти меры являются частью более широкой политики, направленной на улучшение благополучия животных. По словам специалистов, загнутые уши у шотландских кошек являются результатом генетической мутации, которая вызывает различные дефекты в суставах и хрящах.
В результате у кошек могут развиваться артрит, постоянные боли, а также проблемы с хвостом и позвоночником. У кошек породы сфинкс отсутствие шерсти затрудняет поддержание нормальной температуры тела.
Это повышает склонность к кожным заболеваниям и инфекциям. Данное решение поддержали Ассоциация ветеринаров Нидерландов и Европейская ассоциация ветеринарных врачей.
Кроме того, демонстрация кошек этих пород на любых конкурсах или выставках запрещена, исключения не предусмотрены. Нарушители правил будут оштрафованы на сумму 1500 евро.