Lavrov: NATO kelajagi va Grenlandiya masalasi xavf ostida
Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov 2025 yilgi diplomatik faoliyat yakunlariga bag‘ishlangan matbuot anjumanida bir qator muhim masalalar bo‘yicha bayonot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Lavrovning chiqishida NATO kelajagi, Arktikadagi vaziyat, Ukrainadagi urush va AQSH bilan aloqalarga oid masalalar o‘rtaga tashlandi. Lavrov Grenlandiya masalasida AQSHning da’volari NATOda jiddiy inqiroz alomatlarini ko‘rsatishini ta’kidladi.
Uning aytishicha, bu holat alyansning bir butun harbiy-siyosiy blok sifatida saqlanib qolishini shubha ostiga qo‘yadi. Shuningdek, u Daniyaning Grenlandiya ustidan nazoratini mustamlakachilik davridan qolgan meros deb atadi va Grenlandiya Daniyaning tabiiy qismi emasligini ta’kidladi.
Lavrov Donald Trampning “Tinchlik kengashi” tashabbusiga ehtiyotkorona ijobiy munosabat bildirdi. Ushbu kengash G‘azodagi Isroil–Hamas urushiga yechim topish maqsadida tashkil etilgan bo‘lsa-da, u global inqirozlarni hal qilish uchun kengroq vakolatga ega bo‘lishi mumkinligi ta’kidlandi.
Rossiya bu tashabbusni o‘rganayotganini va Vashingtondan qo‘shimcha ma’lumot kutayotganini ma’lum qildi. Ukrainadagi vaziyat haqida gapirar ekan, Lavrov Trampning sulhga oid takliflarini ma’qulladi, ammo G‘arb davlatlarining bu takliflarga o‘zgartirish kiritishga urinishlarini tanqid qildi.
Lavrovning ta’kidlashicha, Moskva o‘z manfaatlarini himoya qilishda qat’iy turadi va Kiyev rejimiga qayta qurollanish imkonini bermaydi. Shuningdek, Venesuela masalasi ham muhokama qilindi.
Lavrov AQSHning Venesuela ichki ishlariga aralashuvini qoraladi va bu harakatlarni qo‘pol harbiy bosqin deb atadi. U, shuningdek, Rossiya bayrog‘i ostidagi tanker va dengizchilar masalasida Moskva hali ham AQSHdan javob kutayotganini aytdi.
Yadroviy qurollarni nazorat qilish bo‘yicha “Yangi START” shartnomasi ham muhokama qilindi. Lavrovning so‘zlariga ko‘ra, shartnoma muddati tugash arafasida, ammo AQSH uni uzaytirish borasida qaror qabul qilmagan.
Xulosa qilib aytganda, Lavrovning bayonotlari Moskvaning xalqaro maydondagi qat’iy pozitsiyasini namoyon qildi. Rossiya bir tomondan o‘z manfaatlarini himoya qilishni davom ettirsa, boshqa tomondan, AQSH bilan muloqot uchun eshikni yopmasligini ko‘rsatdi.

Лавров: будущее НАТО и вопрос Гренландии под угрозой
Министр иностранных дел России Сергей Лавров на пресс-конференции, посвящённой итогам дипломатической деятельности 2025 года, сделал заявление по ряду важных вопросов. Об этом сообщает Zamin.uz.
В выступлении Лаврова были затронуты темы будущего НАТО, ситуации в Арктике, войны в Украине и отношений с США. Лавров подчеркнул, что претензии США по вопросу Гренландии свидетельствуют о серьёзных признаках кризиса в НАТО.
По его словам, это ставит под сомнение сохранение альянса как единого военно-политического блока. Также он назвал контроль Дании над Гренландией наследием колониальной эпохи и подчеркнул, что Гренландия не является естественной частью Дании.
Лавров осторожно положительно отозвался о инициативе Дональда Трампа по созданию «Совета мира». Хотя этот совет был создан с целью поиска решения конфликта между Израилем и Хамасом в Газе, отмечается, что он может получить более широкие полномочия для решения глобальных кризисов.
Россия изучает эту инициативу и ожидает дополнительной информации из Вашингтона. Говоря о ситуации в Украине, Лавров одобрил предложения Трампа по миру, но раскритиковал попытки западных стран вносить изменения в эти предложения.
По словам Лаврова, Москва твёрдо стоит на защите своих интересов и не позволит киевскому режиму переоснащаться. Также была обсуждена ситуация с Венесуэлой.
Лавров осудил вмешательство США во внутренние дела Венесуэлы и назвал эти действия грубым военным вторжением. Он также сообщил, что Москва всё ещё ожидает ответа от США по вопросу танкера и моряков под российским флагом.
Был обсуждён и договор о контроле над ядерным оружием «Новый СНВ». По словам Лаврова, срок действия договора подходит к концу, однако США ещё не приняли решения о его продлении.
В заключение, заявления Лаврова продемонстрировали твёрдую позицию Москвы на международной арене. Россия с одной стороны продолжает защищать свои интересы, с другой — показывает, что не закрывает дверь для диалога с США.