Rossiyada migrantlar uchun bank hisoblari cheklanishi mumkin
Rossiya Davlat Dumasi deputati Lugovoy migrantlar uchun bank hisoblari sonini cheklash taklifini ilgari surdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tashabbusga ko‘ra, chet el fuqarolariga nisbatan “bir kishi — bitta bank — bitta hisob” tamoyilini joriy etish mumkinligi muhokama qilinmoqda. Bu orqali migrantlarning bir vaqtning o‘zida bir nechta bankda hisob ochish imkoniyati cheklanadi.
Shuningdek, taklifda bank hisobini ochish tartibini o‘zgartirish ham ko‘zda tutilgan. Xususan, migrantlar endi bank hisobini faqat xalqaro pasport asosida ochishi mumkin bo‘lishi taklif etilmoqda.
Bu esa shaxsni aniqlash va hujjatlarni tekshirish jarayonini yanada qat’iylashtirishga qaratilgan. Hozircha ushbu tashabbus faqat taklif darajasida bo‘lib, uning muhokamaga kiritilishi va qachon amalga oshirilishi borasida aniq ma’lumotlar e’lon qilinmagan.

В России могут быть ограничения на банковские счета для мигрантов
Депутат Государственной Думы России Луговой предложил ограничить количество банковских счетов для мигрантов. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках этой инициативы обсуждается возможность введения принципа «один человек — один банк — один счет» для иностранных граждан. Это ограничит возможность мигрантов одновременно открывать счета в нескольких банках.
Кроме того, в предложении предусмотрено изменение порядка открытия банковских счетов. В частности, предлагается, чтобы мигранты могли открывать банковский счет только на основании международного паспорта.
Это направлено на ужесточение процесса идентификации личности и проверки документов. Пока эта инициатива находится только на уровне предложения, и точная информация о ее рассмотрении и сроках реализации не опубликована.