Pokiston “G‘azo bo‘yicha Tinchlik kengashi”ga qo‘shildi
Pokiston G‘azo hududidagi mojarolarni tinch yo‘l bilan hal qilish maqsadida AQShning sobiq prezidenti Donald Tramp tashabbusi bilan tashkil etilgan “Tinchlik kengashi”ga a’zo bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Pokiston Tashqi ishlar vazirligi rasmiy bayonot berdi. Pokiston Tashqi ishlar vazirligining ma’lum qilishicha, mamlakat ushbu tashabbus doirasida G‘azoda doimiy tinchlikni ta’minlash, insonparvarlik yordamlarini oshirish va vayron bo‘lgan hududlarni tiklash bo‘yicha aniq choralar ko‘rilishiga umid qilmoqda.
Rasmiylar tinch aholi xavfsizligini ta’minlashni asosiy ustuvor vazifa sifatida belgilagan. Shuningdek, ma’lum qilinishicha, Pokiston armiyasi bosh qo‘mondoni Asim Munir Jahon iqtisodiy forumi tadbirlari doirasida Shveysariyaning Davos shahriga tashrif buyurgan.
Shu bilan birga, Pokiston Bosh vaziri Shahboz Sharif va Donald Tramp o‘rtasida uchrashuv o‘tkazilishi ehtimoli haqida ham xabar berilgan. Eslatib o‘tamiz, “G‘azo bo‘yicha Tinchlik kengashi” o‘tgan yil oxirida xalqaro mojarolarni tinch yo‘l bilan hal qilish maqsadida tashkil etilgan.
AQSh ma’lumotlariga ko‘ra, hozirga qadar 20 dan ortiq davlat ushbu tashabbusga qo‘shilishga qiziqish bildirgan. Pokiston kengashga Donald Trampning taklifiga binoan rasman a’zo bo‘lgan.

Пакистан присоединился к «Совету по миру в Газе»
Пакистан присоединился к «Совету по миру», созданному по инициативе бывшего президента США Дональда Трампа с целью мирного урегулирования конфликтов в районе Газы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом официально заявило Министерство иностранных дел Пакистана. По информации МИД Пакистана, страна надеется, что в рамках этой инициативы будут приняты конкретные меры по обеспечению постоянного мира в Газе, увеличению гуманитарной помощи и восстановлению разрушенных территорий.
Официальные лица определили обеспечение безопасности мирного населения как основной приоритет. Также сообщается, что главнокомандующий пакистанской армии Ассим Мунир посетил швейцарский город Давос в рамках мероприятий Всемирного экономического форума.
Кроме того, сообщается о возможной встрече между премьер-министром Пакистана Шахбазом Шарифом и Дональдом Трампом. Напомним, что «Совет по миру в Газе» был создан в конце прошлого года с целью мирного разрешения международных конфликтов.
По данным США, более 20 стран выразили заинтересованность в присоединении к этой инициативе. Пакистан официально стал членом совета по приглашению Дональда Трампа.