Janubiy Koreyada 2024-yil dekabr oyidagi harbiy holat bilan bog‘liq siyosiy inqiroz yuzasidan muhim sud qarori e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Seul markaziy tuman sudi sobiq bosh vazir Xan Dok Suni sobiq prezident Yun Sok Yolning harbiy holat joriy etishga bo‘lgan urinishiga aloqadorlikda aybdor deb topib, 23 yil qamoq jazosiga hukm qildi. Sudning ta’kidlashicha, bu holat oddiy siyosiy xato emas, balki davlat to‘ntarishiga urinish sifatida talqin qilinmoqda.
Tergov materiallariga ko‘ra, Xan Dok Su qarorni qonuniy qilib ko‘rsatish uchun bir qator noqonuniy harakatlarga qo‘l urgan. Xususan, hujjatlarni manipulyatsiya qilish, dalillarni yo‘q qilish va yolg‘on ko‘rsatmalar berganlik ayblovlari unga qo‘yilgan.
Prokuratura dastlab 15 yil qamoq jazosi talab qilgan bo‘lsa-da, sud ushbu ishni davlat boshqaruvi va demokratiya uchun yuqori xavf sifatida baholab, jazoni kuchaytirdi. Hukm e’lon qilingan zahoti Xan Dok Su sud zalida hibsga olindi.
Sobiq bosh vazir o‘ziga qo‘yilgan ayblovlarni rad etib, qaror ustidan shikoyat qilishini ma’lum qildi. Eslatib o‘tamiz, 2024-yil dekabr oyida sobiq prezident Yun Sok Yol Shimoliy Koreya tahdidini asos qilib, harbiy holat e’lon qilgan edi.
Biroq parlament bu qarorni bekor qilgan va Yun Sok Yolga nisbatan impichment jarayonlari boshlangan. Xan Dok Su esa o‘sha davrda qisqa muddat prezident vazifasini bajaruvchi sifatida faoliyat yuritgan.
Yun Sok Yolga oid sud jarayonlari hamon davom etmoqda. Ayrim epizodlar yuzasidan u qamoq jazosini olgan bo‘lsa, boshqa holatlar bo‘yicha prokuratura hatto o‘lim jazosini talab qilmoqda.
Mazkur sud qarori Janubiy Koreyada davlat boshqaruvida qonuniylikning ustuvor ekanini yana bir bor namoyon etdi. Kelgusida apellyatsiya jarayonlari va Yun Sok Yol ishi bo‘yicha yangi qarorlar mamlakat siyosiy hayotida katta o‘zgarishlarga sabab bo‘lishi kutilmoqda.

В Южной Корее бывшему премьер-министру назначено 23 года тюремного заключения
В Южной Корее было объявлено важное судебное решение по политическому кризису, связанному с военным положением в декабре 2024 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Центральный районный суд Сеула признал бывшего премьер-министра Хан Док Су виновным в причастности к попытке введения военного положения бывшим президентом Юн Сок Ёлем и приговорил его к 23 годам тюремного заключения. По словам суда, это не просто политическая ошибка, а попытка государственного переворота.
Согласно материалам расследования, Хан Док Су совершил ряд незаконных действий, чтобы придать решению законный вид. В частности, его обвиняют в манипуляции документами, уничтожении доказательств и даче ложных показаний.
Хотя прокуратура изначально требовала 15 лет тюремного заключения, суд оценил дело как высокую угрозу государственному управлению и демократии и ужесточил наказание. После оглашения приговора Хан Док Су был задержан в зале суда.
Бывший премьер-министр отверг предъявленные обвинения и заявил о намерении обжаловать решение. Напомним, что в декабре 2024 года бывший президент Юн Сок Ёль объявил военное положение, ссылаясь на угрозу со стороны Северной Кореи.
Однако парламент отменил это решение и начал процедуру импичмента в отношении Юн Сок Ёля. В то время Хан Док Су временно исполнял обязанности президента.
Судебные процессы по делу Юн Сок Ёля продолжаются. По некоторым эпизодам он уже получил тюремный срок, а по другим прокуратура требует даже смертной казни.
Это судебное решение вновь подчеркнуло приоритет законности в государственном управлении Южной Кореи. В дальнейшем ожидаются апелляционные процессы и новые решения по делу Юн Сок Ёля, которые могут привести к значительным изменениям в политической жизни страны.