Senegal futbolchilari chempionlik uchun yer va mukofot oldi
Afrika Millatlar Kubogi finalida Senegal milliy terma jamoasi Marokashni qo‘shimcha bo‘limlarda mag‘lub etib, chempionlikni qo‘lga kiritdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu g‘alaba butun mamlakat bo‘ylab katta tantanaga sabab bo‘ldi. Eng katta e’tiborni esa Senegal prezidenti Bassiru Diomay Fayning mukofotlari tortdi.
Prezident jamoa futbolchilariga nafaqat pul mukofoti, balki dengiz bo‘yidagi kurort hududidan yer maydonlari ham ajratdi. Prezidentning aytishicha, jamoa maydonda nafaqat sport natijasini ko‘rsatdi, balki mamlakat sha’nini ham munosib himoya qildi.
Shu sababdan har bir futbolchiga 75 million KFA franki (taxminan 115 ming yevro) va Kichik Sohil hududidan 1500 kvadrat metr yer berildi. Mukofotlar faqat futbolchilar bilan cheklanib qolmadi.
Senegal futbol federatsiyasi vakillariga 50 million KFA franki va 1000 kvadrat metr yer ajratildi. Delegatsiyaning boshqa a’zolari 20 million KFA franki va 500 kvadrat metr yer bilan taqdirlandi.
Shuningdek, sport vazirligi xodimlari o‘rtasida jami 305 million KFA franki miqdorida mukofotlar taqsimlandi. Kichik Sohil — Senegalning Dakardan janubga cho‘zilgan, dam olish va turizm bilan mashhur hududi.
Bu yer dengiz kurortlari va qimmat ko‘chmas mulki bilan tanilgan, shuning uchun bu hududdan yer ajratish alohida ahamiyatga ega. Ushbu mukofot Senegal davlatining sportga va milliy g‘ururga bo‘lgan e’tiborini namoyon etadi.
Bu oddiy mukofot emas, balki mamlakat darajasidagi e’tirofdir. Endi “Teranga sherlari”ning oldidagi vazifa — bu yutuqni bir martalik natija sifatida qoldirmay, doimiy muvaffaqiyatga erishishdir.

Футболисты Сенегала получили землю и приз за чемпионство
В финале Кубка африканских наций национальная сборная Сенегала победила Марокко в дополнительное время и завоевала чемпионство. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта победа стала поводом для больших торжеств по всей стране. Наибольшее внимание привлекли награды президента Сенегала Бассира Диомая Фая.
Президент выделил команде футболистов не только денежные премии, но и земельные участки в курортной зоне у моря. По словам президента, команда показала на поле не только спортивный результат, но и достойно защитила честь страны.
Поэтому каждому футболисту было выделено 75 миллионов франков КФА (примерно 115 тысяч евро) и 1500 квадратных метров земли в районе Малого Побережья. Награды не ограничились только футболистами.
Представителям Федерации футбола Сенегала выделили 50 миллионов франков КФА и 1000 квадратных метров земли. Другие члены делегации получили по 20 миллионов франков КФА и 500 квадратных метров земли.
Также среди сотрудников Министерства спорта было распределено в общей сложности 305 миллионов франков КФА в виде премий. Малое Побережье — это район Сенегала, протянувшийся к югу от Дакара, известный отдыхом и туризмом.
Этот район славится морскими курортами и дорогой недвижимостью, поэтому выделение земли здесь имеет особое значение. Эти награды демонстрируют внимание государства Сенегал к спорту и национальной гордости.
Это не просто награда, а признание на государственном уровне. Теперь перед «Львами Теранги» стоит задача — не оставить это достижение разовым результатом, а добиться постоянных успехов.