Germaniya hukumati vakilining o‘rinbosari Shteffen Mayer 2026-yil 21-yanvar kuni Berlinda o‘tkazilgan matbuot anjumanida Rossiyaning Ukraina energetika tizimiga muntazam zarbalar berayotganini qayd etdi. U bu holatni “sovuqni qurol sifatida ishlatish” deb atadi va uni harbiy jinoyatlar bilan bog‘ladi.
Mayerning so‘zlariga ko‘ra, to‘rt yildan buyon davom etayotgan urushning asosiy maqsadi Ukrainani iqtisodiy va ijtimoiy jihatdan zaiflashtirish, aholining kundalik hayotini izdan chiqarishdir. Germaniya hukumati Rossiyaning fuqarolik infratuzilmasiga qaratilgan ommaviy havo hujumlarini keskin qoraladi.
So‘nggi kunlarda Kiyevda vaziyat yanada og‘irlashgani haqida xabarlar tarqalmoqda. Xalqaro manbalarga ko‘ra, energetika obyektlariga uyushtirilgan hujumlar oqibatida Kiyevda elektr ta’minoti izdan chiqib, shahar hududining 60 foizida yorug‘lik yo‘q.
Reutersning ma’lumotiga ko‘ra, 4 mingdan ziyod bino isitish tizimisiz qolgan. Bu holat, ayniqsa, qishning sovuq kunlarida aholining kundalik hayotini yanada murakkablashtirmoqda.
Kiyev rahbariyati shahar aholisini imkon qadar xavfsiz joylarga ko‘chib o‘tishga chaqirmoqda. Kiyev meri Vitaliy Klichkoning ma’lum qilishicha, yanvar oyida poytaxtni 600 ming kishi tark etgan.
Germaniya hukumati o‘z bayonotida Rossiyaning hujumlari faqat harbiy maqsadlar bilan cheklanmasdan, fuqarolik infratuzilmasiga ham zarar yetkazayotganini, natijada oddiy odamlar qorong‘i va sovuq sharoitda yashashga majbur bo‘layotganini ta’kidladi. Berlin bunday harakatlarni xalqaro gumanitar huquqqa zid deb baholadi.
Hozirda davom etayotgan energetik bosim insoniyat uchun sinov bo‘lib, bu holatda asosiy zarar oddiy fuqarolar zimmasiga tushmoqda. Mazkur vaziyat geosiyosiy qarama-qarshilikning yangi bosqichiga aylangani bilan alohida e’tiborga loyiq.

Берлин резко осудил энергетические атаки России
Заместитель представителя правительства Германии Штеффен Майер отметил на пресс-конференции, состоявшейся 21 января 2026 года в Берлине, что Россия регулярно наносит удары по энергетической системе Украины. Он назвал это «использованием холода как оружия» и связал с военными преступлениями.
По словам Майера, основная цель войны, продолжающейся уже четыре года, — ослабить Украину экономически и социально, нарушить повседневную жизнь населения. Правительство Германии резко осудило массовые воздушные удары России по гражданской инфраструктуре.
В последние дни поступают сообщения о дальнейшем ухудшении ситуации в Киеве. По данным международных источников, в результате атак на энергетические объекты в Киеве произошло отключение электроэнергии, и 60 процентов территории города осталось без света.
По информации Reuters, более 4 тысяч зданий остались без системы отопления. Эта ситуация особенно осложняет повседневную жизнь населения в холодные зимние дни.
Руководство Киева призывает жителей города по возможности переезжать в безопасные места. По словам мэра Киева Виталия Кличко, в январе столицу покинули 600 тысяч человек.
В заявлении правительства Германии подчеркивается, что атаки России наносят ущерб не только военным целям, но и гражданской инфраструктуре, в результате чего обычные люди вынуждены жить в темноте и холоде. Берлин оценил такие действия как нарушение международного гуманитарного права.
Продолжающееся энергетическое давление является испытанием для человечества, при этом основное бремя несут обычные граждане. Эта ситуация заслуживает особого внимания, поскольку она стала новой стадией геополитического противостояния.