Rossiya qo‘shinlari 21-yanvar kechasi Ukrainaga ommaviy havo hujumi uyushtirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ukraina Qurolli Kuchlari Havo kuchlari ma’lumotiga ko‘ra, Qrimdan “Iskander-M” ballistik raketasi uchirilgan, shuningdek, jami 97 ta dron, jumladan, Shahed va boshqa turdagi hujumkor dronlar ishlatilgan. Dronlar Kursk, Oryol, Rostov, Krasnodar, Qrim va Rossiya egallab olgan Donetsk hududlaridan uchirilgan.
Ukraina havo mudofaasi 84 ta dronni urib tushirgan yoki faoliyatini bostirgan. Ballistik raketa va 13 ta dron mamlakatning 11 hududiga zarar yetkazgan, yana bir joyda urib tushirilgan dron parchalari qulagan.
Hujumlar 21-yanvar kuni ertalab va kunduz davomida ham davom etgani ma’lum qilingan. Ukraina Energetika vazirligiga ko‘ra, zarbalar natijasida Dnipropetrovsk, Odessa, Zaporijjya va Xarkiv viloyatlarida elektr ta’minoti qisman uzilgan.
Kiyev va viloyatda esa sovuq ob-havo sabab yuklama ortib, elektr uzilishlari davom etmoqda. Vazirlik ta’mirlash brigadalari va boshqa viloyatlardan jalb qilingan avariya guruhlari uzluksiz ishlayotganini bildirgan.
Prezident Volodimir Zelenskiyning so‘zlariga ko‘ra, Kiyevda 4000 ta uy isitishsiz, binolarning 60 foizi elektrsiz qolgan. Eng og‘ir vaziyat Xarkiv, Sumi, Chernixiv va Dnipropetrovsk hududlarida kuzatilmoqda.
Odessa viloyatida esa bir fuqaro yaralangan, xususiy uy-joylar va sanoat infratuzilmasiga zarar yetgan. Havo hujumlariga qaramay, Ukraina havo mudofaasi faol ishlayotgani, ta’mirlash ishlari davom etayotgani va tizimni tiklash choralari ko‘rilayotgani ta’kidlanmoqda.

Россия нанесла массовый воздушный удар по Украине
Российские войска в ночь на 21 января устроили массированный воздушный удар по Украине. Об этом сообщил Zamin.uz.
По данным Воздушных сил Вооружённых сил Украины, с Крыма была запущена баллистическая ракета «Искандер-М», а также использовано всего 97 дронов, включая Shahed и другие виды ударных дронов. Дроны были запущены с Курска, Орла, Ростова, Краснодара, Крыма и оккупированных Россией территорий Донецкой области.
Украинская ПВО сбила или подавила деятельность 84 дронов. Баллистическая ракета и 13 дронов нанесли повреждения в 11 регионах страны, в одном месте упали обломки сбитого дрона.
Сообщается, что атаки продолжались утром и днём 21 января. По данным Министерства энергетики Украины, в результате ударов частично было нарушено электроснабжение в Днепропетровской, Одесской, Запорожской и Харьковской областях.
В Киеве и области из-за холодной погоды нагрузка возросла, продолжаются перебои с электричеством. Министерство сообщило, что ремонтные бригады и аварийные группы, привлечённые из других областей, работают без перерывов.
По словам президента Владимира Зеленского, в Киеве 4000 домов остались без отопления, 60% зданий без электричества. Самая тяжёлая ситуация наблюдается в Харьковской, Сумской, Черниговской и Днепропетровской областях.
В Одесской области один гражданин получил ранения, повреждены частные жилые дома и промышленная инфраструктура. Несмотря на воздушные удары, украинская ПВО активно работает, ремонтные работы продолжаются, принимаются меры по восстановлению системы.