Mamlakatning yirik aloqa kompaniyalaridan biri — Elisa, 2026 yil 30 iyunga qadar barcha stasionar telefon tarmoqlarini to‘xtatishini e’lon qildi. Hozirda ushbu xizmatdan foydalanayotgan abonentlar soni bir necha ming kishini tashkil etadi.
Yle axborot agentligining xabar berishicha, 2026 yil aprel oyining oxirida mijozlarga shahar telefoni xizmatidan uzilish haqida rasmiy xat yuboriladi. Ushbu xatda aloqa xizmatini almashtirish bo‘yicha muqobil imkoniyatlar ham taklif etiladi.
Kompaniya ma’lumotiga ko‘ra, abonentlar xizmat tugatilgandan so‘ng ham o‘z uy telefon raqamlarini saqlab qolishlari mumkin. Raqamni mobil tarmoqqa o‘tkazish imkoniyati yaratiladi.
Finlyandiyada boshqa ikki yirik aloqa operatori — Telia va DNA ham stasionar telefon xizmatini bosqichma-bosqich tugatishga qaror qilgan. Telia bu xizmatni 2019 yilda to‘xtatgan bo‘lsa, DNA 2021 yildan boshlab stasionar tarmoqlarni asta-sekin qisqartira boshlagan.
Mahalliy nashrlar bu o‘zgarishni uy telefoni odamlar va oilalar o‘rtasidagi asosiy aloqa vositasi bo‘lgan bir davrning tugashi sifatida baholamoqda.

Финляндия откажется от домашнего телефона к 2026 году
В Финляндии принято решение полностью отказаться от стационарной телефонной связи, которая считалась символом технологического прогресса XX века. Об этом сообщает Zamin.uz.
Одна из крупных телекоммуникационных компаний страны — Elisa объявила, что прекратит все стационарные телефонные сети к 30 июня 2026 года. В настоящее время количество абонентов, пользующихся этой услугой, составляет несколько тысяч человек.
По сообщению информационного агентства Yle, в конце апреля 2026 года клиентам будет отправлено официальное письмо о прекращении услуги городской телефонной связи. В этом письме также будут предложены альтернативные варианты замены услуги.
По данным компании, абоненты смогут сохранить свои домашние телефонные номера даже после прекращения услуги. Будет предоставлена возможность переноса номера в мобильную сеть.
Другие два крупных оператора связи в Финляндии — Telia и DNA также приняли решение постепенно прекратить предоставление стационарной телефонной связи. Telia прекратила эту услугу в 2019 году, а DNA с 2021 года постепенно сокращает стационарные сети.
Местные издания оценивают это изменение как окончание эпохи, когда домашний телефон был основным средством связи между людьми и семьями.