Tramp nutqi: BBC ko‘plab da’volarni rad etdi
Uning chiqishi davomida turli masalalar, jumladan, Grenlandiya, NATO, Xitoydagi energetika, Yevropa siyosati va AQShga jalb qilinayotgan investitsiyalar haqida keskin fikrlar bildirildi. Ammo BBC Verify faktlarni tekshirish xizmati Trampning bayonotlarini tahlil qilib, ulardan ko‘plari haqiqatga mos kelmasligini aniqladi.
Tramp nutqida Grenlandiya masalasini tilga olib, AQSh bu hududni Ikkinchi jahon urushidan so‘ng Daniyaga "qaytarganini" aytdi. Biroq tarixiy hujjatlar shuni ko‘rsatadiki, Grenlandiya hech qachon AQSh hududi bo‘lmagan.
1933 yilda xalqaro sud orol Daniyaga tegishli ekanini tasdiqlagan, 1941 yilgi AQSh-Daniya kelishuvi esa faqatgina orolni natsistlardan himoya qilishni maqsad qilgan. NATO masalasida ham Trampning bayonotlari haqiqatdan yiroq bo‘lib chiqdi.
U AQSh alyans mudofaa xarajatlarining deyarli 100 foizini qoplayotganini ta’kidladi. Aslida esa bu ko‘rsatkich 60-70 foizni tashkil etadi.
Shuningdek, u "AQSh NATOdan hech narsa olmagan" deb aytgan, ammo 2001 yil 11 sentyabr voqealaridan keyin NATOning 5-moddasi aynan AQSh manfaatlarini himoya qilish uchun ishga tushirilgani ma’lum. Xitoyga doir tanqidlar ham haqiqatga to‘g‘ri kelmadi.
Tramp bu mamlakatda shamol elektr stansiyalari yo‘qligini aytdi, lekin Xitoy dunyodagi eng yirik shamol energiyasi ishlab chiqaruvchisi hisoblanadi. Masalan, 2024 yilning o‘zida Xitoy AQShdan ikki baravar ko‘proq shamol energiyasi ishlab chiqargan.
Buyuk Britaniya haqida aytilgan "neft daromadining 92 foizi davlatga o‘tadi" degan fikr ham noto‘g‘ri bo‘lib chiqdi. Aslida, bu ko‘rsatkich 78 foizni tashkil etadi va foydadan olinadi, daromaddan emas.
Shuningdek, Tramp AQSh iqtisodiyotiga 18 trillion dollar investitsiya kiritilganini aytdi. Biroq rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, bu ko‘rsatkich 9,6 trillion dollarni tashkil etadi.
Mutaxassislar Tramp keltirgan raqamlarga hali amalga oshishi noaniq bo‘lgan va’dalar ham qo‘shib yuborilganini qayd etishdi. Xulosa qilib aytganda, Trampning nutqi siyosiy jihatdan e’tiborli bo‘lsa-da, faktlarga asoslanmagan da’volari jiddiy savollarni keltirib chiqardi.
BBC Verify tahlili shuni ko‘rsatadiki, global masalalarda aniq va ishonchli ma’lumotlar hal qiluvchi ahamiyatga ega.

Трамп выступление: BBC отклонила множество обвинений
Речь бывшего президента США Дональда Трампа на Давосе привлекла большое внимание мировой общественности и средств массовой информации. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе своего выступления он высказал резкие мнения по различным вопросам, включая Гренландию, НАТО, энергетику в Китае, европейскую политику и инвестиции, привлекаемые в США. Однако служба проверки фактов BBC Verify проанализировала заявления Трампа и установила, что многие из них не соответствуют действительности.
В своей речи Трамп затронул вопрос Гренландии, заявив, что США "вернули" этот регион Дании после Второй мировой войны. Однако исторические документы показывают, что Гренландия никогда не была территорией США.
В 1933 году международный суд подтвердил принадлежность острова Дании, а соглашение между США и Данией 1941 года было направлено лишь на защиту острова от нацистов. По вопросу НАТО заявления Трампа также оказались далеки от правды.
Он подчеркнул, что США покрывают почти 100 процентов расходов на оборону альянса. На самом деле этот показатель составляет 60-70 процентов.
Кроме того, он заявил, что "США ничего не получили от НАТО", однако известно, что после событий 11 сентября 2001 года статья 5 НАТО была активирована именно для защиты интересов США. Критика в адрес Китая также не соответствовала действительности.
Трамп сказал, что в этой стране нет ветровых электростанций, но Китай является крупнейшим в мире производителем ветровой энергии. Например, в 2024 году Китай произвел в два раза больше ветровой энергии, чем США.
Также утверждение о том, что "92 процента нефтяных доходов Великобритании поступают государству", оказалось неверным. На самом деле этот показатель составляет 78 процентов и относится к прибыли, а не к доходам.
Кроме того, Трамп заявил, что в экономику США вложено 18 триллионов долларов инвестиций. Однако по официальным данным этот показатель составляет 9,6 триллионов долларов.
Эксперты отметили, что в приведённые Трампом цифры также включены обещания, реализация которых пока неясна. В заключение можно сказать, что хотя речь Трампа и была политически значимой, его необоснованные заявления вызвали серьёзные вопросы.
Анализ BBC Verify показывает, что точная и достоверная информация имеет решающее значение в глобальных вопросах.