Bolalar salomatligi bo‘yicha yangi strategiya tasdiqlandi
UNICEF va Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) 2026–2030 yillarga mo‘ljallangan bolalar va o‘smirlar salomatligi hamda farovonligi bo‘yicha yangi strategiyani tasdiqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu dastur Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasini qamrab oladi va ayniqsa, tibbiy xizmatlar yetarli darajada rivojlanmagan past va o‘rta daromadli mamlakatlarga alohida e’tibor qaratiladi. Yangi strategiya avvalgi yondashuvlardan farqli ravishda, faqat natijalarni qayd etish bilan cheklanmaydi.
Unda bolalar salomatligiga salbiy ta’sir ko‘rsatayotgan omillar tizimli ravishda aniqlanib, ularni bartaraf etish ustuvor yo‘nalish sifatida belgilangan. Hujjatda birlamchi tibbiyot tizimida bolalar salomatligi uchun mas’ul mutaxassislar yetishmasligi global muammo ekani ta’kidlangan.
Baholashlarga ko‘ra, 2030 yilga kelib, tibbiyot xodimlari tanqisligi 18 million kishidan oshishi mumkin. Hujjatda zararli mahsulotlar marketingi va reklamasining bolalar salomatligi, ovqatlanishi hamda xulq-atvoriga tahdid solishi haqida alohida qayd etilgan.
Bundan tashqari, zararli kontent va mahsulotlardan bolalarni himoya qilish masalalari bo‘yicha aniq tavsiyalar ishlab chiqilgan. Strategiya beshta asosiy yo‘nalishni o‘z ichiga oladi: ruhiy salomatlik xizmatlarini rivojlantirish, reabilitatsiyani kuchaytirish, sog‘lom ovqatlanishni targ‘ib qilish, emlash qamrovini kengaytirish va zo‘ravonlikning oldini olish.
Shuningdek, maktablarda sog‘lom turmush tarzini shakllantirish, psixologlar va maslahatchilar faoliyatini kuchaytirish, o‘quv dasturlariga sog‘liqni saqlash bo‘yicha amaliy ko‘nikmalar hamda raqamli xavfsizlik mavzularini kiritish rejalashtirilgan. Avvalroq, O‘zbekistonning Oila va gender instituti mamlakatda bolalar o‘limi ko‘rsatkichlari pasaygani haqida ma’lum qilgandi.
Yangi strategiya bolalar va o‘smirlar salomatligini yanada yaxshilashga qaratilgan chora-tadbirlarni o‘z ichiga oladi.

Утверждена новая стратегия по здоровью детей
ЮНИСЕФ и Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) утвердили новую стратегию по здоровью и благополучию детей и подростков на 2026–2030 годы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта программа охватывает регион Европы и Центральной Азии и уделяет особое внимание странам с низким и средним уровнем дохода, где медицинские услуги развиты недостаточно. Новая стратегия, в отличие от предыдущих подходов, не ограничивается только фиксацией результатов.
В ней системно выявляются факторы, негативно влияющие на здоровье детей, и определяются приоритетные направления по их устранению. В документе подчеркивается, что нехватка специалистов, ответственных за здоровье детей в первичной системе здравоохранения, является глобальной проблемой.
По оценкам, к 2030 году дефицит медицинских работников может превысить 18 миллионов человек. В документе отдельно отмечается, что маркетинг и реклама вредных продуктов угрожают здоровью, питанию и поведению детей.
Кроме того, разработаны конкретные рекомендации по защите детей от вредного контента и продуктов. Стратегия включает пять основных направлений: развитие услуг психического здоровья, усиление реабилитации, продвижение здорового питания, расширение охвата вакцинацией и предотвращение насилия.
Также планируется формирование здорового образа жизни в школах, усиление деятельности психологов и консультантов, включение в учебные программы практических навыков по охране здоровья и тем цифровой безопасности. Ранее Институт семьи и гендера Узбекистана сообщил о снижении показателей детской смертности в стране.