Boku metropoliteni yangi vagonlar uchun hamkor qidirmoqda
Uzoq yillar davomida Rossiyaning “Metrovagonmash” zavodi mahsulotlariga tayanib kelingan bo‘lsa-da, endilikda metropoliten vagonlar parkini diversifikatsiya qilishni boshladi. Bu borada Shveysariyaning Stadler Rail Group kompaniyasi asosiy raqobatchi sifatida ko‘rilmoqda.
Mytishchi zavodi bilan hamkorlik 1967 yildan buyon davom etib kelmoqda. Ushbu davr ichida Bokuga yuzlab vagonlar yetkazib berilgan.
So‘nggi yillarda zamonaviy 50 ga yaqin vagon topshirilgan. Rossiyada ishlab chiqarilgan poyezdlar o‘ziga xos dizayni, maxsus bo‘yoqlanishi va havoni dezinfeksiya qiluvchi tizimlari bilan ajralib turadi.
Biroq Boku metropolitenining kengayish rejasi va yangi yo‘nalishlarni mustaqil boshqarish ehtiyoji rahbariyatni yangi hamkorlar qidirishga undamoqda. 2030 yilgacha 299 ta yangi vagon xarid qilish rejalashtirilgan bo‘lib, loyiha qiymati 3 milliard yevro deb baholanmoqda.
Yevropa investitsiya banki xarajatlarning 50 foizigacha qismini moliyalashtirishga tayyor. Ushbu moliyaviy qo‘llab-quvvatlash xaridlarni Yevropa yoki Xitoy kompaniyalari foydasiga yo‘naltirishni iqtisodiy jihatdan maqsadga muvofiq qiladi.
Metropoliten har bir yo‘nalishda faqat bitta ishlab chiqaruvchining poyezdlarini ishlatish strategiyasini qo‘llamoqchi. Uchta depo esa muayyan turdagi vagonlarga moslashtiriladi, bu esa texnik xizmat ko‘rsatish samaradorligini oshirishi kutilmoqda.
Shu bilan birga, “Metrovagonmash” bilan hamkorlik to‘xtatilmaydi, zavod avval yetkazib berilgan vagonlarning texnik xizmat va ta’mirini ta’minlashda davom etadi. 2026 yilning 23 yanvar kuni Boku metropoliteni rahbari Vusal Aslanov Stadler Rail Group delegatsiyasi bilan uchrashdi.
Muzokaralarda 300 ga yaqin yangi vagon xaridi va zamonaviy boshqaruv tizimini joriy etish masalalari muhokama qilindi. Tender jarayonlari 2026 yil oxirigacha e’lon qilinishi, asosiy xaridlar esa 2028–2030 yillarga to‘g‘ri kelishi kutilmoqda.
Ushbu o‘zgarishlar Boku metropolitenini mintaqadagi ilg‘or transport tizimlaridan biriga aylantirishni maqsad qilgan davlat dasturi doirasida amalga oshirilmoqda. O‘zbekiston metropoliteni esa hozirda to‘liq Mytishchi zavodida ishlab chiqarilgan poyezdlarni qo‘llamoqda.
So‘nggi yangi vagonlar 2023 yil fevral oyida yetkazib berilgan. Shu bilan birga, Toshkent metropoliteni Yunusobod yo‘nalishi uchun vagon deposi qurishni rejalashtirmoqda.

Баку метрополитен ищет партнера для новых вагонов
Баку метрополитен реализует новые стратегии с целью снижения зависимости от российских поездов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Долгие годы опираясь на продукцию российского завода «Метровагонмаш», теперь метрополитен начал диверсификацию парка вагонов. В этом направлении швейцарская компания Stadler Rail Group рассматривается как основной конкурент.
Сотрудничество с заводом в Мытищах продолжается с 1967 года. За это время в Баку было поставлено сотни вагонов.
В последние годы было передано около 50 современных вагонов. Поезда российского производства выделяются своим уникальным дизайном, специальной окраской и системами дезинфекции воздуха.
Однако планы расширения Баку метрополитена и необходимость самостоятельного управления новыми маршрутами побуждают руководство искать новых партнёров. До 2030 года планируется приобрести 299 новых вагонов, стоимость проекта оценивается в 3 миллиарда евро.
Европейский инвестиционный банк готов финансировать до 50 процентов расходов. Такая финансовая поддержка экономически целесообразна для направленности закупок в пользу европейских или китайских компаний.
Метрополитен намерен применять стратегию использования поездов одного производителя на каждом маршруте. Три депо будут адаптированы под определённый тип вагонов, что ожидается повысит эффективность технического обслуживания.
При этом сотрудничество с «Метровагонмаш» не прекращается, завод продолжит обеспечивать техническое обслуживание и ремонт ранее поставленных вагонов. 23 января 2026 года руководитель Баку метрополитена Вусал Асланов встретился с делегацией Stadler Rail Group.
На переговорах обсуждались вопросы закупки около 300 новых вагонов и внедрения современной системы управления. Ожидается, что тендеры будут объявлены до конца 2026 года, а основные закупки придутся на 2028–2030 годы.
Эти изменения осуществляются в рамках государственной программы, направленной на превращение Баку метрополитена в одну из передовых транспортных систем региона. Метрополитен Узбекистана в настоящее время полностью использует поезда, произведённые на Мытищинском заводе.
Последние новые вагоны были поставлены в феврале 2023 года. Кроме того, Ташкентский метрополитен планирует строительство вагонного депо для линии Юнусабад.