Tramp: Eron bo‘yicha harbiy chora noaniq qolmoqda
AQSh prezidenti Donald Tramp Eronga qarshi harbiy chora ko‘rish ehtimoli haqida berilgan savollarga aniq javob bermadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Vashingtonda har ehtimolga qarshi harakat rejasi mavjud va AQSh harbiy floti mintaqadagi vaziyatga qarab harakatlanmoqda. Tramp bu bayonotlarni 22-yanvar kuni Davosdagi Jahon iqtisodiy forumida jurnalistlar bilan uchrashuvda ma’lum qildi.
U AQShning katta harbiy floti mintaqaga yo‘l olayotganini tasdiqladi, biroq uni ishlatish zaruriyati bo‘lmasligi mumkinligini ta’kidladi. Shuningdek, Tramp Tehronga qarshi kuch ishlatishni istamayotganini bildirdi va Eronning harakatlari diqqat bilan kuzatilayotganini aytdi.
Reuters agentligi ma’lumotiga ko‘ra, yaqin kunlarda Yaqin Sharqqa "Avraam Linkoln" aviatashuvchisi va boshqariladigan raketalarga ega bir nechta harbiy kemalar yetib borishi kutilmoqda. Qo‘shimcha ravishda, AQSh mintaqadagi bazalarini himoya qilish uchun havo mudofaasi tizimlarini joylashtirishi mumkinligi ham aytilmoqda.
Bu bayonotlar Eronda boshlangan ommaviy namoyishlar fonida e’lon qilindi. AQShda joylashgan HRANA tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, namoyishlarni bostirish chog‘ida 5000 dan ortiq kishi halok bo‘lgan, ular orasida namoyishchilar, davlat xodimlari va tasodifiy insonlar bor.
Shuningdek, minglab odamlar hibsga olingan. Eron hukumati vakillari ham bu ma’lumotlarni qisman tasdiqlagan.
Tramp avvalroq ham Eronni ogohlantirib, agar namoyishchilar ommaviy ravishda o‘ldirilsa, Tehronga qattiq zarbalar berilishi mumkinligini aytgan edi. Biroq keyingi kunlarda u nisbatan yumshoqroq ohangda gapirib, Eronning ayrim qattiqqo‘l choralardan voz kechganini qayd etdi.
Hozircha asosiy savol shuki, AQSh harbiy floti harakati orqali bosimni oshirib, diplomatik natija olishga intilmoqdami yoki voqealar yangi bosqichga o‘tadimi? Trampning "ko‘ramiz" degan so‘zi esa vaziyatni noaniqlikda qoldirmoqda.

Трамп: Военные меры по Ирану остаются неопределёнными
Президент США Дональд Трамп не дал чёткого ответа на вопросы о возможности применения военных мер против Ирана. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, в Вашингтоне имеется план действий на случай любого развития событий, и военно-морской флот США действует в регионе в зависимости от ситуации. Трамп сделал эти заявления 22 января на Всемирном экономическом форуме в Давосе во время встречи с журналистами.
Он подтвердил, что крупный военный флот США направляется в регион, однако подчеркнул, что может не возникнуть необходимости его применения. Также Трамп заявил, что не хочет применять силу против Тегерана и что действия Ирана внимательно отслеживаются.
По данным агентства Reuters, в ближайшие дни в Ближний Восток ожидается прибытие авианосца «Авраам Линкольн» и нескольких военных кораблей с управляемыми ракетами. Кроме того, сообщается, что США могут разместить системы противовоздушной обороны для защиты своих баз в регионе.
Эти заявления были сделаны на фоне массовых протестов в Иране. По данным организации HRANA, расположенной в США, в ходе подавления протестов погибло более 5000 человек, среди которых есть демонстранты, государственные служащие и случайные прохожие.
Также тысячи людей были задержаны. Представители иранского правительства частично подтвердили эти данные.
Ранее Трамп предупреждал Иран, что в случае массовых убийств протестующих Тегеран может понести серьёзные удары. Однако в последние дни он говорил более мягко, отметив, что Иран отказался от некоторых жёстких мер.
Основной вопрос сейчас заключается в том, пытается ли США усилить давление через действия военно-морского флота, чтобы добиться дипломатического результата, или события перейдут на новый этап? Слово Трампа «посмотрим» оставляет ситуацию неопределённой.