O‘zbekiston va Turkiya ta’lim sohasida hamkorlikni kengaytiradi
21-yanvar kuni Anqarada O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi maslahatchisi Munira Aminova Turkiyaning Xorijdagi turklar va qardosh jamoalar boshqarmasi (YTB) rahbari Abdulhadi Turus bilan uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuv davomida tomonlar ta’lim va madaniy almashinuv sohasidagi mavjud hamkorlik holatini tahlil qilib, uni kengaytirishga qaratilgan yangi tashabbuslarni muhokama qildi. Yig‘ilishda YTB stipendiya dasturlari natijalariga alohida e’tibor qaratildi.
Ma’lum bo‘lishicha, 2025-yilda ushbu dasturlar doirasida O‘zbekistonning 228 nafar fuqarosi qabul qilingan bo‘lib, hozirda 136 nafar talaba o‘qishni davom ettirmoqda. YTB dasturlari orqali jami 3 200 nafardan ortiq bitiruvchi ta’limni muvaffaqiyatli yakunlagan.
Ular bilan aloqani mustahkamlash maqsadida maxsus portal tashkil etilgan. Uchrashuvda “Madaniy turk” ensiklopediyasi, Zangturon tashabbusi, zargarlik sohasi hamda shoshilinch tibbiy yordam bo‘yicha o‘quv dasturlari muhokama qilindi.
Shuningdek, axborot texnologiyalari va kiberxavfsizlik, yosh diplomatlar uchun treninglar hamda farmatsevtika sanoatini rivojlantirishga oid yangi loyihalar taklif etildi. Tomonlar yakunda ta’lim va malaka oshirish sohasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlashga tayyor ekanliklarini bildirdi.
Ular yuqori malakali kadrlar tayyorlash va professional almashinuvlarni kengaytirishda qo‘shma sa’y-harakatlarning muhimligini alohida ta’kidladi.

Узбекистан и Турция расширяют сотрудничество в сфере образования
21 января в Анкаре советник Министерства иностранных дел Узбекистана Мунира Аминова провела встречу с руководителем Управления по делам турок за рубежом и родственными общинами Турции (YTB) Абдулхаджи Турусом. Об этом сообщил Zamin.uz.
В ходе встречи стороны проанализировали текущее состояние сотрудничества в области образования и культурного обмена и обсудили новые инициативы, направленные на его расширение. Особое внимание на заседании было уделено результатам стипендиальных программ YTB.
Известно, что в 2025 году в рамках этих программ было принято 228 граждан Узбекистана, из которых в настоящее время обучение продолжают 136 студентов. Всего по программам YTB успешно завершили обучение более 3 200 выпускников.
Для укрепления связи с ними был создан специальный портал. На встрече обсуждались энциклопедия «Культурный турок», инициатива Зангтурун, учебные программы в области ювелирного дела и оказания неотложной медицинской помощи.
Кроме того, были предложены новые проекты в области информационных технологий и кибербезопасности, тренинги для молодых дипломатов, а также развитие фармацевтической промышленности. В итоге стороны выразили готовность дальнейшего укрепления сотрудничества в сфере образования и повышения квалификации.
Они особо подчеркнули важность совместных усилий по подготовке высококвалифицированных кадров и расширению профессионального обмена.