Bolgariya siyosatida yangi tarixiy o‘zgarish yuz berdi: mamlakat rahbarligi ilk bor ayolga ishonib topshirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Vitse-prezident Illiyana Yotova prezidentlik vazifalarini bajarishni rasman boshladi. Bu o‘zgarish Rumen Radev iste’fosidan so‘ng amalga oshdi.
Ma’lum bo‘lishicha, Radev 19–20 yanvar kunlari prezidentlik lavozimidan ketishini e’lon qilgan. U bu qarorini mamlakatdagi siyosiy muammolar va navbatdan tashqari parlament saylovlari bilan bog‘lagan.
Radev, shuningdek, siyosiy jarayonda faol ishtirok etish niyatida ekanligini bildirgan. Konstitutsiyaga ko‘ra, prezident vakolatlari tugatilgach, vaqtincha bu vazifani vitse-prezident bajaradi.
Shu tariqa, ushbu mexanizm ishga tushdi. 61 yoshli Illiyana Yotova endi parlament partiyalari bilan maslahatlashuvlar o‘tkazib, yangi saylov sanasini belgilashi kerak.
So‘nggi yillarda Bolgariyada hukumatni barqaror shakllantirish qiyin kechayotgani sababli saylovlar ko‘p marta takrorlanmoqda. Yevropa ommaviy axborot vositalariga ko‘ra, bu 2021 yildan beri o‘tkazilayotgan yettinchi saylov bo‘ladi.
Illiyana Yotova siyosatda tajribali shaxs hisoblanadi. U 2007–2017 yillarda Yevroparlament deputati sifatida faoliyat yuritgan.
Ushbu davrda u terrorizmga qarshi kurash, migratsiya masalalari va Bolgariyaning Shengenga qo‘shilishi kabi muhim yo‘nalishlarda faol ishlagan. Vitse-prezidentlik davrida esa xorijdagi bolgarlar, milliy til va madaniy aloqalarga alohida e’tibor qaratgan.
Yotovaning oldidagi asosiy vazifa – partiyalar o‘rtasida kelishuvga erishish va saylovgacha bo‘lgan davrni tinch o‘tkazishdir. Siyosiy jarayon qizg‘in bosqichga kirgan, bu safar esa rahbarlik vazifasini ayol bajaradi.

В Болгарии впервые женщина на посту президента
В политике Болгарии произошли новые исторические изменения: руководство страной впервые доверено женщине. Об этом сообщает Zamin.uz.
Вице-президент Иллиана Йотова официально приступила к исполнению обязанностей президента. Это изменение произошло после отставки Румена Радева.
Известно, что Радев объявил о своем уходе с поста президента 19–20 января. Он связал это решение с политическими проблемами в стране и досрочными парламентскими выборами.
Радев также заявил о своем намерении активно участвовать в политическом процессе. Согласно Конституции, после окончания полномочий президента временно эти обязанности выполняет вице-президент.
Таким образом, этот механизм вступил в силу. 61-летняя Иллиана Йотова теперь должна провести консультации с парламентскими партиями и назначить новую дату выборов.
В последние годы в Болгарии из-за трудностей с формированием стабильного правительства выборы неоднократно повторялись. По данным европейских СМИ, это будут седьмые выборы, проводимые с 2021 года.
Иллиана Йотова считается опытным политиком. В 2007–2017 годах она работала депутатом Европарламента.
В этот период она активно занималась такими важными направлениями, как борьба с терроризмом, вопросы миграции и присоединение Болгарии к Шенгенской зоне. В период вице-президентства особое внимание уделяла болгарам за рубежом, национальному языку и культурным связям.
Основная задача Йотовой – достичь согласия между партиями и обеспечить спокойное проведение периода до выборов. Политический процесс вошел в активную фазу, и на этот раз руководство возьмет на себя женщина.