Toshkentda davlat xaridlari islohoti bo‘yicha seminar o‘tkazildi
Toshkent shahrida Jahon banki tomonidan davlat xaridlari tizimini isloh qilish masalalariga bag‘ishlangan seminar tashkil etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tadbir Jahon bankining Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasida xaridlar bo‘yicha boshqarma rahbari Felipe Goyaning tashrifi doirasida o‘tkazildi. Ushbu seminar haqida uzdaily.uz xabar berdi.
Tadbirda Iqtisodiyot va moliya vazirligi, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, davlat xaridlari bo‘yicha elektron platformalar operatorlari hamda xalqaro moliya institutlari vakillari ishtirok etdi. Xususan, Jahon banki bilan bir qatorda Osiyo taraqqiyot banki va Islom taraqqiyot banki mutaxassislari ham seminarda faol qatnashdi.
Seminarda O‘zbekistonda davlat xaridlari tizimini takomillashtirishning dolzarb yo‘nalishlari muhokama qilindi. Jahon banki tomonidan o‘tkazilgan baholash natijalari taqdim etilib, islohotlarning hozirgi holati, mavjud muammolar va tizimni yaxshilash bo‘yicha tavsiyalar ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, Jahon banki va Osiyo taraqqiyot banki tomonidan o‘tkazilgan tadqiqotlar natijalari muhokama qilindi. Tadbir davomida ayrim sohalarda elektron davlat xaridlari tizimlarini joriy etish, ekologik toza va energiya tejamkor mahsulotlarni xarid qilishni nazarda tutuvchi “yashil” davlat xaridlari amaliyotini kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Ishtirokchilar davlat xaridlari tizimining shaffofligi va samaradorligini oshirish uchun belgilangan chora-tadbirlar ijrosini nazorat qilish mexanizmlarini ham ko‘rib chiqdi. Ushbu seminar davlat idoralari, xalqaro tashkilotlar va mutaxassislar o‘rtasida ochiq muloqot maydoniga aylanib, O‘zbekistonda davlat xaridlarini modernizatsiya qilish va raqamlashtirish bo‘yicha yondashuvlarni muvofiqlashtirishga xizmat qildi.

В Ташкенте проведён семинар по реформе государственных закупок
В городе Ташкент был организован семинар, посвящённый вопросам реформирования системы государственных закупок, проведённый Всемирным банком. Об этом сообщает Zamin.uz.
Мероприятие прошло в рамках визита Фелипе Гойя, руководителя управления по закупкам Всемирного банка в регионе Европа и Центральная Азия. Об этом семинаре сообщает uzdaily.uz.
В мероприятии приняли участие представители Министерства экономики и финансов, Министерства инвестиций, промышленности и торговли, операторов электронных платформ государственных закупок, а также международных финансовых институтов. В частности, наряду с Всемирным банком, в семинаре активно участвовали специалисты Азиатского банка развития и Исламского банка развития.
На семинаре обсуждались актуальные направления совершенствования системы государственных закупок в Узбекистане. Были представлены результаты оценки, проведённой Всемирным банком, рассмотрено текущее состояние реформ, существующие проблемы и рекомендации по улучшению системы.
Также обсуждались результаты исследований, проведённых Всемирным банком и Азиатским банком развития. В ходе мероприятия особое внимание уделялось вопросам внедрения электронных систем государственных закупок в отдельных сферах, а также расширению практики «зелёных» государственных закупок, предусматривающей приобретение экологически чистой и энергоэффективной продукции.
Участники рассмотрели механизмы контроля за выполнением мероприятий, направленных на повышение прозрачности и эффективности системы государственных закупок. Этот семинар стал площадкой для открытого диалога между государственными учреждениями, международными организациями и специалистами, способствуя координации подходов к модернизации и цифровизации государственных закупок в Узбекистане.