Dubayda sudlangan o‘zbekistonliklar bo‘yicha rasmiy bayonot
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Dubayda o‘zbekistonliklar sudlanganiga oid ommaviy axborot vositalari va ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan xabarlar yuzasidan rasmiy bayonot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda "Uzdaily" nashri xabar qilgan. Vazirlik ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu voqea 2025 yil aprel oyida sodir bo‘lgan.
Unda O‘zbekistonning sakkiz nafar fuqarosi ishtirok etgan ommaviy mushtlashuv qayd etilgan. Mazkur hodisa natijasida Dubay sudi 2026 yil 21 yanvar kuni mushtlashuvda qatnashgan sakkiz kishining barchasiga umrbod qamoq jazosi tayinlagan.
Shuningdek, yana bir nafar o‘zbekistonlikka 25 yil muddatga ozodlikdan mahrum etish jazosini belgilagan. Tashqi ishlar vazirligi O‘zbekistonning diplomatik vakolatxonalari va tegishli idoralari bilan birgalikda mazkur holatni batafsil o‘rganish va sudlangan fuqarolarning huquqlarini himoya qilish uchun zarur choralarni ko‘rayotganini ma’lum qildi.
Mazkur ish bo‘yicha qo‘shimcha ma’lumotlar mavjud bo‘lsa, ular haqida qo‘shimcha xabar berilishi kutilmoqda.

Официальное заявление по узбекистанцам, осужденным в Дубае
Министерство иностранных дел Республики Узбекистан выступило с официальным заявлением по сообщениям в средствах массовой информации и социальных сетях о судимости узбекистанцев в Дубае. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание "Uzdaily". По данным министерства, данное событие произошло в апреле 2025 года.
В нём зафиксирована массовая драка с участием восьми граждан Узбекистана. В результате этого инцидента суд Дубая 21 января 2026 года приговорил всех восьмерых участников драки к пожизненному заключению.
Кроме того, ещё одному узбекистанцу назначено наказание в виде лишения свободы сроком на 25 лет. Министерство иностранных дел заявило, что совместно с дипломатическими представительствами Узбекистана и соответствующими органами принимает необходимые меры для детального изучения данного случая и защиты прав осуждённых граждан.