AQShning “sirli qurol”i Maduroni qo‘lga olishda qo‘llandi
AQShning Venesuela prezidenti Nikolas Maduroni qo‘lga olish bilan bog‘liq maxsus amaliyoti atrofida yangi ma’lumotlar paydo bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
New York Post nashri xabariga ko‘ra, guvohlar AQSh harbiylari tomonidan “sirli qurol” qo‘llanilganini ta’kidlagan. Ular bu qurol “intensiv tovush to‘lqini” kabi ta’sir ko‘rsatib, bir necha soniya ichida bosh og‘rig‘i, ko‘ngil aynishi va umumiy holsizlik kabi alomatlarni keltirib chiqarganini aytishgan.
Ayrim guvohlar hatto burnidan qon kelganini ham ma’lum qilgan. Shuningdek, ba’zi guvohlar “yerga yiqilib, qimirlashga majol qolmaganini” ham qayd etishgan.
New York Postning yozishicha, Donald Tramp o‘z intervyusida ushbu qurolni “diskombobulyator” deb atagan. Ammo uning aniq qanday texnologiyaga asoslangani yoki rasmiy idoralar tomonidan tasdiqlangan-tasdiqlanmagani hozircha noma’lum.
Xalqaro OAVlarda e’lon qilingan xabarlarga ko‘ra, AQShning maxsus amaliyoti natijasida Maduro va uning rafiqasi qo‘lga olingan va AQShga olib ketilgan. Ushbu voqealar tafsilotlari va uning siyosiy oqibatlari hozirda turli nashrlar tomonidan alohida yoritilmoqda.
“Sirli qurol” haqidagi da’volar esa hozircha faqat guvohlarning bayonoti va ayrim nashrlarning versiyasi sifatida talqin qilinmoqda. U haqida mustaqil tasdiq yoki rasmiy texnik ma’lumot mavjud emas.
Biroq bu mavzu jamoatchilikda katta qiziqish uyg‘otmoqda. Agar bunday qurol haqiqatan ham qo‘llangan bo‘lsa, bu xalqaro huquq, xavfsizlik va inson salomatligi masalalarida bir qator yangi savollarni yuzaga keltirishi mumkin.
Shu bois, ushbu voqea yuzasidan tarqatilayotgan ma’lumotlarga ehtiyotkorlik bilan yondashish zarur. Bir tomonda geosiyosiy ahamiyatga ega voqea bo‘lsa, boshqa tomonda hali isbot talab qiladigan da’volar mavjud.

Секретное оружие США применено для захвата Мадуро
Появились новые данные о специальной операции США по задержанию президента Венесуэлы Николаса Мадуро. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания New York Post, свидетели отметили применение американскими военными «секретного оружия». Они рассказали, что это оружие воздействовало как «интенсивная звуковая волна», вызывая в течение нескольких секунд симптомы головной боли, тошноты и общего недомогания.
Некоторые свидетели даже сообщили о кровотечении из носа. Также некоторые отметили, что люди «падали на землю и не могли пошевелиться».
По словам New York Post, Дональд Трамп в своем интервью назвал это оружие «дискомбобулятором». Однако точная технология его действия и подтверждение со стороны официальных органов пока неизвестны.
Согласно сообщениям международных СМИ, в результате спецоперации США Мадуро и его супруга были задержаны и вывезены в США. Детали этих событий и их политические последствия в настоящее время освещаются различными изданиями.
Заявления о «секретном оружии» пока рассматриваются лишь как свидетельства очевидцев и версии некоторых изданий. Независимых подтверждений или официальных технических данных о нем нет.
Тем не менее, эта тема вызывает большой интерес у общественности. Если такое оружие действительно применялось, это может вызвать ряд новых вопросов в области международного права, безопасности и здоровья человека.
Поэтому к распространяемой информации по этому событию необходимо относиться с осторожностью. С одной стороны, это событие имеет геополитическое значение, с другой — имеются заявления, требующие доказательств.